POPÜLER TAHIL VE SAĞLIĞA FAYDALARI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yulaf, en sağlıklı tahıllar arasındadır. Vitamin, mineral, lif ve antioksidan içeriği bakımından harika bir besindir.
Araştırmalar, yulaf ve yulaf ezmesinin birçok sağlık yararına sahip olduğunu göstermektedir. Bunlara kilo kaybına etkisi, kan şekeri üzerindeki etkisi ve düşük kalp hastalığı riski dahildir.
Yulaf, tam tahıllı bir besindir. Yulafın en sağlam ve bütün hali olan kabuğu çıkarılmış tane olan yulafın pişmesi uzun zaman alır. Bu nedenle çoğu insan ezilmiş yulafları tercih eder.
İnce öğütülmüş olan yulaf en çok işlenmiş çeşittir. Pişirmek için en kısa süreyi alırken, yapısı daha lapa olabilir.
Yulaf, genellikle kahvaltıda yulaf ezmesi olarak yenir, yulafın su, hayvansal veya bitkisel sütte kaynatılmasıyla yapılır. Yulaf ezmesi genellikle yulaf lapası olarak adlandırılır.
Güzel bir lif kaynağıdır.
Yulafın besin ögeleri dengelidir. Güçlü lif beta-glukan dahil olmak üzere iyi bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır.
Aynı zamanda iyi bir esansiyel amino asit dengesi ile kaliteli bir bitkisel protein kaynağıdır.
Yulaf önemli vitaminler, mineraller ve antioksidan bitki bileşiklerine sahiptir.
Kolesterol seviyelerini düşürebilir ve LDL kolesterolü hasarından koruyabilir.
Kalp hastalığı, küresel olarak önde gelen ölüm nedenidir. Önemli bir risk faktörü yüksek kan kolesterolüdür.
Birçok çalışma, yulaftaki beta-glukan lifinin hem toplam hem de LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmede etkili olduğunu göstermiştir.
Yulaf ayrıca atardamarlarda iltihaplanma üretip, dokulara zarar veren, kalp krizi ve felç riskini arttıran LDL kolesterolün oksidasyonundan korur.
Yulaf kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir
Tip 2 diyabet, önemli ölçüde yüksek kan şekerleri ile karakterize yaygın bir sağlık durumudur. Genellikle insülin hormonuna duyarlılığın azalmasından kaynaklanır.
Yulaf, özellikle aşırı kilolu veya tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Hem yulafta hem de arpada bulunan beta-glukan, insülin duyarlılığını da iyileştirebilir.
Pratik ve taşıması kolay birçok yulaflı tarifler mevcut. Bir öğününüzde yulafa yer verebilir ve dışarıda öğün atlamamak için de yulafı tercih edebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!