YAPAY TATLANDIRICILARIN VÜCUDUMUZA ETKİLERİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay tatlandırıcılar, bazı yiyecek ve içeceklere tat vermek için eklenen kimyasallardır. Vücudumuza etkileri uzun zamandır tartışılan bir konu olan yapay tatlandırıcıların, bazı kaynaklar kanser riskini arttırdığını, bağırsak sağlığına ve kan şekerine zararlı olduğunu gösterirken diğer kaynaklar ise güvenli kabul ediliyor.

 

İnsanlar genellikle tatlandırıcı içeren gıdaları çok tatlı bulurlar çünkü sofra şekerine göre tadı bin kat daha tatlıdır. Bazı tatlandırıcılar kalori içermesine rağmen, ürünleri tatlandırmak için gereken miktar o kadar küçüktür ki neredeyse hiç kalori tüketmezsiniz.

 

Yaygın olarak kullanılan yapay tatlandırıcılar

Aspartam, Sakarin, Süklaroz, Asesülfam K, Neotam, Neohesperidin kullanımına izin verilen yapay tatlandırıcılardır. Tatlılık dereceleri birbirinden farklıdır ve bazıları yemek yapımı için de uygundur.

 

Ağırlık üzerindeki etkileri

Kilo kontrolü ile ilgili olarak, bazı gözlemsel çalışmalar, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin tüketilmesi ile obezite arasında bir bağlantı olduğunu bildirmektedir. Bununla birlikte çalışmalar, yapay tatlandırıcıların vücut ağırlığını, yağ kütlesini ve bel çevresini azaltabileceğini bildirmektedir.

 

İlave şeker içerenler yerine yapay olarak tatlandırılmış besinleri seçmek, tükettiğiniz günlük kalori miktarını azaltabilir. 4 hafta ile 40 ay arasında değişen çeşitli araştırmalar, bunun 1,3 kg kadar kilo kaybına yol açabileceğini gösteriyor.

 

Düzenli olarak alkolsüz içecek tüketen ve şeker tüketimini azaltmak isteyenler için yapay tatlandırılmış içecekler kalori alımını önlemek için bir seçenektir.

 

İştah üzerindeki etkileri

Yapay tatlandırıcıların iştahı artırabileceğine ve kilo alımına neden olabileceğine inanan bir kesim var. Bu inanış, yapay tatlandırıcıların, yedikten sonra sizi tatmin etmek için gereken yiyecek ödül yolunu etkinleştiremeyebileceğinden dolayı kaynaklanıyor.

 

Yeterince tatlı tada sahip olan tatlandırıcılar, diğer yiyeceklerde bulunan kalorilerden yoksun oldukları düşünüldüğünde beyni hala aç hissetmekle karıştıran bir etkiye sahip olduğundan süpheleniliyor. Ek olarak, tok hissetmek için şekerle tatlandırılmış versiyona kıyasla yapay olarak tatlandırılmış bir gıdadan daha fazla yeme hissinin oluştuğu düşünülüyor.

 

Tatlandırıcıların şekerli yiyecekler için istek duymaya neden olabileceği bile öne sürülmüştür.

Bununla birlikte, birçok yeni çalışma, yapay tatlandırıcıların açlığı veya kalori alımını artırdığı fikrini desteklememektedir.

 

Aslında, birçok çalışma, katılımcıların şekerli yiyecek ve içecekleri yapay olarak tatlandırılmış alternatiflerle değiştirdiklerinde daha az açlık bildirdiklerini ve daha az kalori tükettiklerini bulmuştur.

 

Tüketilmesi güvenli mi?

Yapay tatlandırıcılar genellikle insan tüketimi için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, bazı insanlar tüketmekten kaçınmalıdır. Örneğin, fenilketonüri (PKU) olan kişiler ve sülfonamidlere alerjisi olan kişiler gibi. Ek olarak, artan kanıtlar sukraloz gibi bazı yapay tatlandırıcıların insülin duyarlılığını azalttığını ve bağırsak bakterilerini etkilediğini gösteriyor.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!