Tren bizi Es geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul-Eskişehir-Antalya Hızlı Tren Hattı’nda Alanya’ya bağlanan tali hat iptal edildi. Karara Alanya’lı siyasiler ve Turizmciler tepki gösterdiler.

Birçok kez söz verilen İstanbul- Ankara – Alanya hızlı tren hattı kaldırıldı. Proje kapsamında Isparta ve Burdur için ayrı ayrı hat olması ve projede Alanya’nın geçmemesi hayal kırıklığına neden oldu. Alanya’nın turizm açısından daha çok dikkat çeken bir destinasyon olduğuna vurgu yapan sektör ve siyasi parti temsilcileri karara tepki gösterdiler.

‘TOPLAM UZUNLUĞU 524 KİLOMETRE’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülen Eskişehir-Antalya hızlı demiryolu projesinde ÇED süreci tamamlandı ve hazırlanan rapor şubat ayı sonunda yayınlandı. Etüt çalışmalarına göre demiryolu hattı, Eskişehir’den başlıyor, Afyonkarahisar ve Burdur üzerinden Antalya’ya ulaşıyor. Zafer Havalimanı da dahil edildiğinde projenin toplam uzunluğu 524 kilometreyi buluyor. Proje 3 kesimden oluşuyor ve ilk kesim Eskişehir ile Afyonkarahisar arasında yer alıyor.

‘ALANYA’YA HAKSIZLIK YAPILDI’

ALTİD ve ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “İstanbul-Eskişehir-Antalya hızlı tren hattının etütleri tamamlandı. Ancak projenin başlangıcında bizleri çok sevindiren planlar değişti ve Alanya’ya uzanan tali hat kaldırıldı. Isparta ve Burdur’a uzanan hatlar yerini korurken, Alanya hattının kaldırılması hayret verici bir gelişme. Alanya hem nüfusu, hem ekonomiye kazandırdıkları ile birçok ilin önüne geçen bir ilçe. Turizmdeki önemi tartışma götürmez bir gerçek. Buna rağmen yurtiçi erişimimizin sınırlandırılması bizleri üzdü. Oysa ki iç turizmde hak ettiğimiz ilerlemeyi hızlı tren hattının hayata geçmesi ile gerçekleştirebilirdik. Yurtdışından gelen turistler, İstanbul üzerinden Alanya’ya daha kolay gelebilirlerdi. İlgili kişilerin ve kurumların konuyu bir kez daha değerlendirmesini rica ediyorum. Alanya’ya haksızlık yapıldığı umarım anlaşılır” dedi.

‘MERKEZİ HÜKÜMET ALANYA’YA ŞAŞI BAKIYOR’

CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, “İstanbul- Eskişehir-Antalya Hızlı Tren Hattı Burdur’a, Afyonkarahisar’a, Antalya’ya geliyor. Ancak ne yazık ki Alanya’daki hat iptal oluyor. Öncelikle şunu söyleyelim, gerçekten Alanya’mız hem turizme çok büyük bir katkı sağlayan, aynı zamanda da tarımsal faaliyetleriyle ülkemizin katma değerine müthiş değerler katan bir ilçemiz. İlçe diyoruz ancak birçok ilden de büyük bir yerleşim merkeziyiz. Buradaki hızlı tren hattının iptal olması, merkezi hükümetin Alanya’mıza şaşı baktığını gösteriyor. Bakınız, doğalgaz bir türlü getirilmedi, getirilemedi. Hala sürüncemede. Alanya’ya gelecek olan hızlı tren hattının sadece Alanya’ya değil, GZP Alanya Havalimanı ile birleştirilmesi ve yabancı misafirlerimizin Gazipaşa’dan İstanbul’a kadar rahat bir şekilde seyahat etmelerinin sağlanabileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!