1. Haberler
  2. Güncel
  3. SYEDRA BÜYÜLÜYOR

SYEDRA BÜYÜLÜYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahmutlar’ın batısında bulunan Syedra Antik kenti görenleri büyülüyor. Syedra’daki kazı çalışmaları tarihe ışık tutmaya devam ediyor.

Geçmişte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan Syedra Antik kenti adeta açık hava müzesi görenleri büyülüyor. Syedra antik kenti büyüsüyle turistleri kendisine hayran bırakıyor.

Ziyaretçilerin doğa ve tarihin iç içe uzandığı kalıntıların arasında dolaşabildiği, görkemli yapıları yakından inceleyebildiği antik Syedra antik kent ve ören yerinin tarihi milattan sonra 9’uncu yıla dayanıyor. Onlarca arkeolog ve bilim insanının kazı, koruma ve onarım çalışmaları yürüttüğü Syedra antik kent, geçmişe tuttuğu ışıkla tarih meraklılarının ilgisini çekiyor.

SYEDRA’DA KAZILAR 5 YILDIR SÜRÜYOR

Alanya ilçesinde, tarihi milattan önce 9’uncu yüzyıla dayanan Syedra Antik Kenti, ülke kültürüne kazandırılıyor. Karamanoğlu Mehmet bey Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Syedra Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen kazılar, yaklaşık 5 yıldır sürüyor. Roma ve Bizans dönemlerine ait birçok buluntunun elde edildiği kazılarda, bu sene yaklaşık 1800 yıllık, Roma dönemine ait 2 zafer tanrıçası “Nike” heykeli bulundu. Antik kentte Sütunlu Cadde’deki sütunlar da gezi güzergahı çalışmaları kapsamında dikiliyor. Kentte ayrıca büyük su sarnıçları, vaftiz mağarası, “Herakles’in 12 İşi” mozaiğine sahip hamam gün yüzüne çıkarıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!