DOĞA KATLİAMINA İTİRAZ!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şıhlar Mahallesi mücavir alanı içerisinde bulunan Mahmutlar halkının büyük bir bölümünün yaylası olan Çayarası, Cindi ve Yayla Konak yaylaları çinko ve Kurşun madeni aramak için tahrip edilecek.

Çayarası, Cindi ve Yayla Konak Yaylalarında Kurşun ve Çinko madeni aramak için doğanın katledilmesine itiraz eden Şıhlar Mahallesi Muhtarı Hilmi Türker ve 20 kadar Şıhlar Mahallesi sakini itiraz süresi dolmadan karara itiraz ettiler.

MUHTAR VE VATANDAŞLAR İTİRAZ ETTİLER

Konu ile ilgili Mahmutlar Post Gazetesi İmtiyaz sahibi Mesut İlhana’ a açıklamalarda bulunan Şıhlar Mahalle Muhtarı Hilmi Türker Doğanın katliam edilmesine itiraz ettik dedi. Muhtar Hilmi Türker “Çayarası, Cinde ve Yayla Konak yaylalarımızda içinde Arap vatandaşlarında olduğu bir şirket tarafından Kurşun ve Çinko madeni çıkarılması için ihaleye verilmiş. Bu ihalenin itiraz süresi 14 Kasım 2023 Salı günü sona erdi fakat biz bu süre dolmadan Muhtar olarak ben başta olmak üzere 20 mahalle sakini olarak Alanya Kaymakamlığına dilekçe vererek bu karara itiraz ettik ve Alanya Kaymakamlığı aracılığı ile Valilik ve Çevre Bakanlığına itirazımızı yaptık.

DOĞA RESMEN KATLEDİLİYOR

Söz konusu olan Çayarası, Cindi ve Yayla Konak Yaylalarımızda resmen doğa katliamı yapılacaktır. Bu bölgelerde yaşayan yazlık ve kışlık bulunmaktadır. Ayrıca doğada yaşayan hayvanlarımız ve yüzlerce Endemik bitki bulunmaktadır.  Bu bölgelerde çok miktarda Ardıç ağacı bulunuyor. Biliyorsunuz ardıç ağacı dikmekle yetişmez ve her yerde üremez, kuşlar ekerse ancak hayata tutunabilir.

200 DÖNÜM ARAZİ TAHRİP EDİLECEK

Söz konuşa alan 11 Hektar yani 200 dönümü geçiyor. Burada ilginç olan Orman bakanlığı ÇET raporuna gerek yok demiş. Bu ne demek oluyor. Binlerce ağacı kes ve içerisnde kolay kolay yetişmeyecek yüzlerce yıl yaşamış ağaç türlerini, endemik bitkileri ve hayvanları yok say ve ÇET raporuna gerek duyma olacak şey değil. Mücadelemiz hukuk çerçevesinde devam edecektir. Bölge halkımızı bu haklı davamıza destek vermeye davet ediyoruz. Hep birlikte ormanlarımızı ve yaylalarımızı talan ettirmeyelim dedi.

YÖRE HALKI DAVA AÇTI

Söz konusu yayaların talan edilmesine ve doğanın kaybolmasına dava açarak itiraz eden Şıhlar Mahallesi Muhtarı Hilmi Türker ve Hikmet Yılmaz, Mehmet Ali Kayabaş, Abdullah Türker, Hatice Çelik, Mürüvvet Türker, Muharrem Yılmaz Bahri Türker, Tunahan Gülen, Recep Çelik, Durmuş Ali AkKaya, Süleyman Arpacıoğlu, Hasan Ünal, Adem Türker, Ali Güller, Bilal Yılmaz, Hüseyin Ünal, Kerim Çelik, Özcan Çelik, Şenol Turhan,

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!