Göktepe’de şırahnalar geyecek pekmezi müsellesi için kaynıyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alanya’mıza 100 kilometre uzaklıktaki Karaman-Sarıveliler İlçesi’ne bağlı Toroslar’ın eteğinde ki cevizi, elması, pekmezi ve pek çok doğal ürünleri ile bilinen Göktepe Kasabası’nda yıllar sonra şırahnalar geyecek pekmezi için kaynıyor.
Dağ elması yaban elması diye de bilinen geyecek elmasının dünyada 100 den fazla çeşidi olan elmanın atası olduğu ve elmanın bütün dünyaya Kazakistan’dan dağıldığı kabul ediliyor. Rakımı yüksek yerlerde yetişen geyecek Kasım, Aralık aylarında olgunlaşıyor.

Geyecek elması toplanıp yıkanıyor tokmaklarla eziliyor biraz su eklenip kazanlarda haşlanıyor pekmez toprağı denilen beyaz renkteki toprak pişirilip geyecek şırasına karıştırılıp kaynatmadan önce bekletiliyor. Toprak pekmeze tat veriyor. Birkaç gün bekletildikten sonra posasından ayrılıyor ve altı saat kaynatılıyor pekmezi yapılıyor. Toprak atılmazsa veya pekmeze su karıştırılırsa müselles oluyor.
Geyecek müsellesi geyecek suyundan yapılmış şıranın üçte bire düşene kadar kaynatıldığı bir tür içecektir. Müselles eskiden kahve ve çayın az olduğu yıllarda kahvaltıların vazgeçilmez içeceği bazen misafirlere verilen en güzel ikramlardan bazen yorgunluğu atmak için kullanılan bazen de hastalık belirtisi görülmeye başlandığı anda içilen şifalı bir iksir olmuştur.

Geyecek elması şeker hastalarının şeker dengesini ve tansiyon hastalarının tansiyon dengesini sağlamada en etkili çözümlerden kabul ediliyor.
Geyecek meyvesi ile ilgili bilgiler veren Uğur ÖZTÜRK kullananların şeker hastalığına tansiyona iyi geldiğini ve vücut direncini artırdığını söylediğini ve hastalıklara faydası ile ilgili araştırmalar yaptığını ilerleyen zamanlarda öğrencilerle proje yapıp Tübitaka başvuracaklarını söyledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!