KIŞIN KURTARICI BESİNİ BAKLAGİLLER

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Baklagiller uzun süre saklanabilmesi, kolayca yemeğinin yapılabilmesi ve doyuruculuk özelliği sayesinde şüphesiz muftağımızın baş tacı olan besinlerden. Fabaceae adı verilen bir bitki ailesinin tohumlarından olan baklagiller, dünya çapında da yaygın olarak tüketilmekte. Güzel bir bitkisel protein kaynağı olmalarının yanında birçok sağlık yararları mevcut.

 

İşte baklagil çeşitleri ve besin değerleri.

Bezelye

Bezelyedeki yüksek kaliteli protein, lif, mikro besinler ve antioksidan bileşikler, iyi bağırsak bakterilerini beslemek ve sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak gibi sağlık yararlarına sahip.

K vitamini için özellikle iyi bir kaynak olan bezelyenin 1 kase pişmiş hallinde 134 kalori ve 8.8 gram lif bulunuyor.

 

Nohut

Nohut, diğer yüksek karbonhidratlı gıdalara kıyasla özellikle yemek sonrası kan şekerini düşürmede ve insülin duyarlılığını arttırmada faydalıdır. Lif ve faydalı bitki bileşikleri açısından yüksek olduğundan, yararlı bağırsak bakterileri için de faydalıdır.

1 kase pişmiş halinde 269 kalori ve 12.5 gram lif içeren nohutu birçok tarife ekleyerek yemeğin hem lif oranını hem de lezzetini arttırabilirsiniz. Benim favorim sebzelerin yanında humus olarak tüketmek.

 

Mercimek

Mercimek, demir açısından en zengin baklagillerden biridir. Diğer baklagiller gibi mercimek de kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir. Mercimek filizleri, LDL (kötü) kolesterolü düşürerek ve HDL (iyi) kolesterolü artırarak kalp sağlığına da yardımcı olabilir.

Yine birçok tarife uyum sağlayan bir sebze olan mercimeğin 1 kap pişmiş halinde 230 kalori ve 15.6 gram lif bulunuyor.

 

Barbunya

Barbunya fasulyesi gibi lif oranı yüksek yiyecekler, şekerin kana emilimini yavaşlatmaya ve dolayısıyla kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Barbunya fasulyesi yemek, yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya da yardımcı olabilir.

1 kase pişmiş barbunya 225 kalori ve 13.1 gram lif içerirken aynı zamanda mükemmel bir folat kaynağıdır.

 

Fasulye

Ülkemizde en çok tüketilen baklagillerden olan fasulye güzel bir lif, B vitamini kaynağıdır ve yüksek lif içeriği nedeniyle metabolik sendrom semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

1 kase pişmiş halinde 255 kalori ve 19.1 gram life sahiptir.

 

Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi ülkemizde çok tüketilmese de, Asya’da tofu da dahil olmak üzere birçok farklı biçimde yaygın olarak tüketiliyor. Soya fasulyesi, sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan izoflavon adı verilen yüksek düzeyde antioksidanlar içerir.

Soya izoflavonlarının fitoöstrojenler olmasından kaynaklı kadınlar için özellikle güzel bir besin.

1 kase pişmiş soya fasulyesi 296 kalori ve 10.3 gram lif içeriyor.

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!