Döviz esnafı vurdu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turizmde son 2 yılı kötü geçiren esnaflar bu sene de dövizdeki dalgalanma ile sıkıntıya girdi. Dün gece Dolar ve Euro tarihi rekorunu kırmasının ardından oda başkanları dükkan sahiplerine seslenerek esnaflara yardımcı olmalarını istedi.
Yeni hükümetin kurulması ile birlikte döviz kurları dalgalanmaya başladı. Dün gece yarısında Dolar ve Euro tarihi rekorunu kırdı. Dolar 4.9796’yı bulurken Euro 5.8187’i buldu. Döviz kurlarındaki bu dalgalanma ülke ekonomisi olumsuz etkilediği Alanya’da son 2 yılını kötü geçiren esnaflarda döviz kurlarının dalgalanması ile birlikte yıl da sıkıntıya girdi. Alanya’da mal alışverişlerini ve kiralarını döviz üzerinden yapan esnafların kur dalgalanması ile sıkıntı yaşadıklarını belirten oda başkanları dükkan sahiplerine seslenerek esnaflara gerekli yardımlarını yapmalarını istediler.
‘ESNAFLAR SITINTI YAŞIYOR’
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, “Döviz kurlarının böylesine bir artış yaşamasını hükümetin yeni kurulmasına ve dış güçlerin bizimle, ekonomimizle olan durumuna bağlayabiliriz. Çünkü ciddi anlamda Türkiye ile ilgili dış güçler tarafından sıkıntılar yaşamakta ve dış güçler tarafından bizim ekonomimize müdahale edilmekte. Döviz kurları şuan bazı kesimleri mutlu ediyor, anlaşmalarını döviz üzerinden yapan oteller gelen turistlerin sayısına göre bu durumdan ciddi anlamda yararlanıyorlar. Bu konu esnafa da yansıyor, malın girdisini döviz üzerinden yaptıkları zaman hem üretimi hem de maliyetini ciddi anlamda yükseltir. Şu an dükkan kiralarında Dolar ve Euro bazında değerlendirme yapılıyor. Bu konularda da sıkıntı oluşuyor. Dolar ve Euro düştüğü vakit esnafımız da rahatlamış olacak. Buradan dükkan sahiplerine de sesleniyorum, lütfen üç sene önceki dükkan kurlarını baz alarak kiracılarına sahip çıksınlar ve o kurlar üzerinden kiralarını alsınlar ki esnaf da rahatlasın. Ben inanıyorum ki döviz kurları ciddi anlamda bir düşüşe geçecek ve Türkiye ekonomisinin parlayacak. Çünkü artık şöyle bir baktığımız zaman bütün bakanlıklar işinin ehli olan insanların eline geçiyor dolayısıyla bunlar üç gün sonra piyasaya olumlu yönde etki edecektir. Aynı şekilde esnaf da olumlu etkilenecek bu durumdan” dedi.
‘ALTIN TOPLAMIYORLAR’
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, “Bu döviz kurlarındaki artışlar ülke ekonomimizi etkilediği gibi esnaflarımızı da etkiliyor. Turizmde son 2 sene kötü geçmişti esnaflarımız sıkıntıya girmişti. Bu sene turizmde misafir sayılarında artışlar var bu artışlardan esnaflarımızda iyi kötü faydalanıyor ama daha çok oteller faydalanıyor. Son 2 seneyi kötü geçiren esnafımızı bu yıl döviz kurları etkiledi. Dükkan kiralarını döviz üzerinden ödeyen ve mal alışverişlerini dövizle yapan esnaflarımız bu kurlardaki artışlarla büyük sıkıntıya giriyor. Ama unlar geçici bir durum geçecek inşallah, hükümet yeni kuruldu. Bunlara müdahale edilecek. İllaki bir düzene girecektir, bu şekilde devam etmeyecek. İnancımız bu yönde. Ben esnaflarımıza da uyarıyorum mal alımlarını mümkün olduğunca TL üzerinde yapsınlar ve seviyeli yapsınlar. Gereğinden fazla mal alınmasın. Yine kiralarını döviz üzerinden esnaflarımızda dükkan sahipleri ile görüşüp yardımcı ödemelerde yardımcı olmasını isteyecek. Eğer dükkan sahibi ödemede yardımcı olmuyorsa dükkanını değiştirecek. Ötesi yok yani kabul etmiyorsa yapacak bir şey yok. İllaki bu sıkıntılarını çekmeye gerek yok, dükkanını değiştirecek yani orada altın topluyor değil. Dükkan sahipleri de kira ödemelerinde esnaflarımıza yardımcı olmalılar” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!