KAPATILAN BELDE BELEDİYELERİNİN ANKARA ÇIKARMASI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kapatılan Beldeler Platformu öncülüğünde yapılan çalışmalar Ankara’ya taşındı.

 

Daha öncesinde pergel yasasıyla ve ardından Bütünşehir uygulamasıyla Kapatılan beldelerin son belediye başkanlarının katıldığı toplantıya Gelecek Partisi ev sahipliği yaptı.

Kapatılan Beldeler Platformu Başkanı Nurgül Uçar Aktuğ tarafından uzun uğraşlar sonucu başlatılan çalışmalara Başta İzmir,  İstanbul, Ankara olmak üzere Büyükşehir kanunu ile yönetilen kentlerin temsilcileri yer alırken, Antalya bölgesini 2014 yılında Kapatılan nüfus kriteri uyduğu halde ilçe yapılmayan Antalya’nin en büyük Belde Belediyesini temsilen son Başkanı Av.Murat Can, Mahmüdlar İlçe Yaptırma Platformu Başkanı Sudi Çandır’da katıldı.

KAHVALTIDA SORUNLAR KONUŞULDU

Temsilciler, Gelecek Partisi Genel merkezinde yapılan toplantıya Parti Genel Başkanı ve eski Başkan Ahmet Davutoğlu’na bölgelerindeki sıkıntıları aktardılar.

Toplantıda ilk sözü Platform Başkanı Uçar aldı.

Bütünşehir uygulamasının sebep olduğu olumsuzlukları tek tek sıralayan Uçar,”Bu uygulamayı çıkarırken bizlere yeni ve farklı bir sistem, daha çok hizmet vaatlerinde bulunmuşlardı. Bugün geldiğimiz nokta bunun tam tersi oldu, kilometrelerce  uzaktan yapılmaya çalışılan hizmet, belediye başkanıyla yüzyüze gelemeyen halk, köy kimliğini kaybetmiş ama şehir olamamış yerleşkeler, azalan tarım ürünleri, daralan hayvancılık sektörü, taşımalı eğitim sayesinde boşalan ve sahipsiz kalan mahalleler olarak döndü” dedi.

Antalya’yı temsilen katılan Mahmutlar eski Belediye Başkanı Av. Murat Can, Mahmutlar ve diğer mahallelerde yaşanan hizmet yoksunluğuna dikkat çekti.

Antalya Alanya’nın arasındaki mesafenin uzaklığının hizmet akışını olumsuz yönde etkilediğini belirten Can,”Bu uygulama ile hem ilçelik hakkımız elimizden alındı hemde hizmet konusunda sahipsiz kaldık” dedi.

Ardından Mahmutlar İlçe Yaptırma Platformu Başkanı Sudi Çandır söz aldı.

Çandır, “Sayın Genel Başkanım 2012 yılından beri İlçe olmak için mücadele ediyoruz. Sizlerden ricamız Bütünşehir uygulamasının tekrardan masaya yatırılması, Mahmutlar’ın İlçe olması için gereken çalışmaların yapılmasını ve bunun altılı masanın programında yer almasını rica ediyoruz” diyerek MAHKOD ve İlçe Platformu muzun hazırladığı dosyayı Murat Can’la birlikte Genel Başkana sundu.

Kahvaltı Programına katılan diğer Başkanları tek tek dinleyerek notlar alan Davutoğlu, konuşmasına Alanya ve Mahmutlar halkına selamlar olsun ifadeleriyle başladı.

ALANYA İL MAHMUTLAR İLÇE OLSUN

Davutoğlu,”Böyle Kahvaltı ile sizlerin talep ve sıkıntılarını dinlemek, siz değerli başkanları Genel merkezimizde ağırlamaktan dolayı son derece mutluyum.

Gerek Büyükşehir gerekse il statüsüyle yönetilen  belediye kanunun yapısal sıkıntılarını biliyorum. Bunu başbakanlığım sırasında sık sık dile getirdim ancak kabul görmedi.

Bu öngörülerimizin doğruluğu sizlerinde tespitlerine bir daha ispatlanmıştır.

Bu konuyu ittifak ortaklarımızla görüşüp, iktidarımızda bahsettiğiniz yapısal sıkıntıları giderecegiz”

KONYA ALANYA BAĞLANTISI

Antalya ve Alanya’nın benim için önemi farklı, Konya Alanya arası Kuşyuvası projesine çok emek verdim. Antalya önemli bir turizm merkezi ve coğrafi yapısı gereği çok büyük bir kent.

Alanya’nın İl olarak Antalya’nin yükünü, Mahmutlar’ın ise gerek altyapısı gerekse kent kimliği ile İlçe olmayı hakkediyor. Diğer bölgelerde de bu şartlarda illerimiz var. Tüm bu sıkıntıları çözeceğiz” dedi.

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ ZİYARETİ

Heyette bulunan Nurgül Uçar Aktuğ,  Can ve  Çandır Büyük Birlik Partisi Genel merkezine geçtiler. Burada Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Çakır tarafından karşılanan heyet üyeleri Alanya ve Mahmutlar üzerine sohbet ettiler. Mahmutlar’ın İlçe olması için çok öncesinde çalışmalar yaptığının altını çizen Çakır, sonrasında çıkan engelleri dile getirdi.

Can ve Çandır, Çakır’a ilçelik dosyasını sundular ve ardından Genel Başkan Mustafa Destici tarafından kabul edildiler.

Mahmutlar, Alanya ve Bütükşehir uygulamasının aksaklıkları dile getirilip Mahmutlar’ın İlçe yapılması için Destici’den yardım istediler. Heyeti dinleyen Destici,” Genel Başkan Yardımcım Alaattin bey bu konuyu defalarca tarafıma iletti, Alaattin bey sayesinde Mahmutlar’ın gelişimini ve kent kimliğini çok yakından biliyorum, Mahmutlar’ın İlçe olması mümkün” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!