Yüksek Tansiyona Karşı 7 Besin

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek tansiyon, kan basıncının olması gereken ideal değerlerin (140/90 mm H h g) üzerinde olması durumunda gelişir. Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, kalp hastalıkları için en yaygın önlenebilir risk faktörüdür. Dünya çapında 1 milyardan fazla insanda yüksek tansiyon görülmekte.

İlaçlar, kan basıncı seviyelerini düşürmek için yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, diyet değişiklikleri de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri, kan basıncı seviyelerinin optimal aralıklara düşürülmesine ve kalp hastalığı riskinizin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Tansiyon düşürücü ilaçlar alanlar da dahil olmak üzere, yüksek tansiyonu olan tüm insanlar için sağlıklı beslenme önerilir. Kan basıncını düşürmek ve optimal seviyeleri korumak için sağlıklı bir diyet gereklidir. Araştırmalar, diyetinize belirli gıdaları, özellikle potasyum ve magnezyumdan zengin belirli besinleri dahil etmenin kan basıncı seviyesini düşürdüğünü göstermiştir.

İşte beslenmenizde daha çok yer vermeniz gereken gıdalar.

Turunçgiller

Greyfurt, portakal ve limon gibi turunçgillerin güçlü kan basıncını düşürücü etkileri olabilir. Yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltarak kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri ile yüklüdürler.

Çalışmalar ayrıca portakal ve greyfurt suyu içmenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yine de greyfurt ve greyfurt suyu yaygın tansiyon düşürücü ilaçları etkileyebilir, bu nedenle bu meyveyi diyetinize eklemeden önce mutlaka uzmana danışın.

Yağlı balıklar

Yağlı balıklar, kalp sağlığına önemli faydaları olan mükemmel bir omega-3 yağ kaynağıdır. Bu yağlar, iltihabı azaltarak ve kan damarını daraltan bileşiklerin seviyelerini azaltarak kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar, omega-3 açısından zengin yağlı balık tüketiminin daha düşük kan basıncı seviyeleriyle bağdaştırıyor.

Baklagiller

Baklagiller, lif, magnezyum ve potasyum gibi kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan besinler açısından zengindir. Çok sayıda çalışma, baklagil yemenin yüksek tansiyon seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Haftada 2 gün baklagil kaynaklarından birini tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yoğurt

Yoğurt, potasyum ve kalsiyum da dahil olmak üzere kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan minerallerle dolu, besin açısından yoğun bir süt ürünüdür.

Kereviz

Kereviz, tansiyon üzerinde olumlu etkileri olabilecek popüler bir sebzedir. Kan damarlarını gevşetmeye ve kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek ftalid adı verilen bileşikler içerir.

Havuç

Havuç, kan damarlarını gevşetmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan klorojenik, p-kumarik ve kafeik asitler gibi fenolik bileşiklerde yüksektir, bu da kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Brokoli

Brokoli, dolaşım sisteminizin sağlığı da dahil olmak üzere sağlık üzerindeki birçok faydalı etkisi ile bilinir. Brokoli, kan damarı işlevini geliştirerek ve vücudunuzdaki nitrik oksit seviyelerini artırarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek flavonoid antioksidanlarla yüklüdür. Bu değerli sebzeyi diyetinizde eklemeniz son derece faydalı olacaktır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!