reklam
reklam

Her Koşulda Sağlıklı Beslenme için Dikkat. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

30 Eylül 2022 - 14:42

Her Koşulda Sağlıklı Beslenme için Dikkat

Her Koşulda Sağlıklı Beslenme için Dikkat
Son Güncelleme :

13 Ocak 2022 - 18:24

54 views

Dışarıda yediğimiz yemeğin sağlıklı bir öğün olmasını ve diyetimizi bozmasını istemiyorsak nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle sağlıklı beslenmenin sadece evdeyken ibaret olması gerekmiyor. Dışarıdayken, okulda veya işteyken de sağlıklı beslenmemiz mümkün yeter ki istekli olalım. En kurtarıcı ve maliyeti düşük olan yemeğimizi yanımızda taşımamız. Pratik tariflerle yanımızda taşıyabileceğimiz güzel öğünler oluşturabiliriz.

İşte yanınızda taşınabileceğiniz sağlıklı öğün alternatifleri.

Meyveli yulaf

Yoğurt veya sütle birleşince gayet tok tutan yulafa meyve, fıstık ezmesi veya ceviz ve istediğiniz meyveyi ekleyerek hem tatlı isteğinizi bastıracak hem de yanınızda taşıması kolay olan bir öğün oluşturabilirsiniz.

Tok tutan salatalar

Mevsim sebzeleriyle hazırlayacağınız salataya tokluk süresini arttırmak için mutlaka protein kaynağı da ekleyin. Haşlanmış kurubaklagiller, peynir, ton balığı gibi protein kaynaklarıyla salatanızın hem lezzetini arttırabilir hem de daha doyurucu yapabilirsiniz.

Sandviç

Tam buğday ekmeğine yapacağınız kaliteli protein de içeren sandviç yanında ayran ile tüketince güzel bir öğün haline geliyor.

Sebze ve humus

Humus sebzelere yakışan bir lezzet. Yapımı da oldukça kolay olduğu için fazlaca hazırlanıp, birkaç günlük öğünlerinizde ekstra tat için kullanabilirsiniz.

Restoranlarda yerken ise bunlara dikkat

– Öncelikle salatalar masum görünse de genellikle kullanılan soslar yüksek kalorili olabiliyor. Eğer tercihimiz salataysa sossuz isteyip, sos içeriğini kendimiz ayarlamamız daha uygun olur.

– Izgara et, balık diyetinizi bozmayacak güzel alternatifler ama yanındaki lavaşa ve mezelere dikkat. Lavaş yerine ekmek tercih edilmeli. Mezeler ise yüksek kalorili oldukları için kilo verme sürecinde az porsiyonlarla tüketilmeli.

– İçecek tercihimiz de boş kalori almamak için oldukça önemli. Asitli içecekler yerine ayran tercih etmemiz tokluk sağlaması açsından da daha iyi olacaktır.

reklam
reklam