YOLA ÇIKMA ZAMANI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz hafta kaleme aldığım makaleye başta MAHKOD Başkanı Sayın Mesut İlhan olmak üzere İYİ Parti Başkan yardımcısı Sayın Emrah Yeşilkaya Mahalle Başkanı Sayın Eren Bahçeci, CHP Mahmutlar Örgütü esnaflar ve sade vatandaşlardan çok olumlu tepkiler geldi.
Bu tepkiler ışığında yeniden toparlanmanın zamanı geldi diye düşünüyorum.
Sadece Mahmutlar’ın değil gerek Bütünşehir uygulaması gerekse nüfusu 2000’in altına düştüğü gerekçesiyle kapatılan tüm belde belediyelerinin bu mücadeleye katılması lazım.
Anadolu insanı tarımdan uzaklaşarak kırsalı terk edip büyükşehirlere göç etmeyi sürdürdüğü müddetçe bugün ilçe statüsünde olan yerleşkeler bile önümüzdeki yıllarda bu kimliklerini kaybetmeye mahkûmlar.
Göç veren yerleşim yerlerinin neden göç verdiğine çare aramak yerine belediyelerini kapatarak daha içinden çıkılmaz bir yaşam sunmak adilce değildir.
Yerinden yönetim medeniyettir, vatandaş ne zaman başı sıkışsa gidip seçtiği kişiden yardım alabilir. Bütçesi olmayan İl Genel Meclisinin iki dudağının arasına sıkışan bir muhtar nasıl hizmet edecek?
Ya da sokakları, caddeleri gücü ve görev alanları parça parça edilmiş Büyükşehir ve alt kademe belediyeleri genişleyen sorumluluk alanlarına nasıl ulaşacak?
Bu yasa hazırlanırken hedefte bölgesel büyükşehirler ve eyalet sistemi vardı, Türkiye tasarlanan o istemin çok uzağındadır artık.
Kapatılan yüzlerce Beldede devletin yapmış olduğu milyarlık yatırımlar çürümeye terk edildi.
Yine bizim statümüz de olan belde belediyelerinin yıllara dayanan tasarruflarıyla elde ettikleri makine parkları ve kazanımları dağıtıldı.
Tüm bu yaşanan denenip hiçbir yerde başarıya ulaşmayan sisteme karşı mücadelemizi yakın bir zamanda tekrar başlatacağız.
Gönlümden geçen şu; Her ne gerekçeyle olursa olsun (Nüfusu azaldığı için, pergel yasası veya Bütünşehir uygulaması) kapatılan tüm beldeler Anayasamız gereği referandum yapılmadığı için hukuksuz bir şekilde kapatılmıştır.
Bu belediyelerin ana muhalefet partilerinin söz verdiği gibi tekrardan açılmaları gerekmektedir.
Peki, bu ne zaman mümkün olacaktır?
Bir iktidar değişiminde, bana göre bu değişim öyle ya da böyle ufukta göründü ve biz Mahmutlar halkı olarak bu değişimi lehimize kullanacağız.
Benim aklımdan geçen birçok yol ve yöntem var ama en doğru yöntemi yakında tarihini duyuracağım toplantıda açıklayacağım.
Kurulumuzu oluşturacak bir lider seçecek ve hep birlikte ortak akılla ilerleyeceğiz.
Önümüzde zor ama imkansız olmayan bir süreç var.
Nüfusumuz, şehir kalitemiz ve ekonomimiz bırakın bir ilçeyi il ölçeğinde,
20.12.1973 günü İçişleri Bakanlığından 12899 sayılı kararı çıkarttırıp, 4 Ocak 1974 günü Resmi Gazetede yayımlatan, Danıştay 3 Dairesinden karar çıkarttırıp Mahmutlar’ı Belde yaptıran başta Merhum Mehmet Çakır olmak üzere bu işe emek veren büyüklerimiz pes etmişler miydi?
Biz de etmeyeceğiz. Ya ilçe ya da Belde olarak elimizden alınan hakları geri alacağız. Mahmutlar halkı kendi içinden birilerini başkan seçecek ve kendi göbeğini kendisi kesecek.
Hizmet noktasında geldiğimiz bu nokta, 8 yıl önce tarifini yaptığımız noktadır.
Olmuyor, olmayacakta.
Sayın başkanları suçlamıyorum, sistem öyle kötü ki dünyanın en iyi takımını bile kursalar şampiyonluk hayal.
Değerli Mahmutlar halkına açık desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum, yeniden hep birlikte büyük bir sinerji yaratacağız.
Kendi adıma söz veriyorum bu mücadelenin en çalışkan neferi ben olacağım.
Yakında başlıyoruz…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!