MAHMUTLAR HALKINA ÇAĞRI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski Türkiye’de nüfusu 2000’in üzerinde olan köylerde referandum yapılarak, köy statülerinin belde olarak değiştirilip değiştirilmeyeceği o yerleşkede yaşayanlara sorulurdu.

2014 yılında yürürlüğe giren başka bir kanunla büyükşehir sınırları içinde kalan ve nüfusu 2000’in altına inen belde belediyeleri halka referandum yoluyla sorulmadan kapatıldı.

Tüm dünyada yerinden yönetimle daha demokratik ve etkili hizmet hedeflenirken bizde merkezileştirilerek yerel halk bir anlamda pasifize edildi.

Vatandaşından bir adım ötedeki yerel yöneticiler ilçe ve il merkezlerine taşınarak hizmet alanla verenin arası açıldı.

Daha öncesinde tek elden hizmet alan vatandaş bölünen yetki ve hizmet kalemlerinin kafa karışıklığını hala aşamamış görünüyor.

Yerelde yerinden yönetimle en küçük sıkıntısında yöneticisine ulaşan vatandaş bu sistemde elektronik şikâyet merkezleriyle muhatap olmaya mecbur bırakıldı.

İmar bütünlüğü sağlamak dışında hiçbir getirisi olmayan bu uygulamanın bir iktidar değişiminde sonlandırılacağını düşünüyorum.

Buradan hareketle, yüksek ihtimaldir ki en geç 2022 yılı sonbaharında bir genel seçim kaçınılmazdır.

Bu tarihlerde yapılacak bir erken seçimin ardından yerel yönetimler yasasında yeni bir düzenleme için kalan zamanı doğru kullanır ve akılı bir lobi çalışmasına girersek, 2024 yerel seçimlerine kapanan belde belediyeleri tekrardan girebilir.

Mahmutlar İlçe Platformu olarak 2012 yılının ekim ayından başlayarak; Kilit kırma, yol kapatma, İlçe duası, siyasi partilerin il, ilçe ve genel merkezlerine ziyaret, siyasi parti genel başkanlarıyla görüşme, Anayasa Mahkemesine itiraz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine dava açmak, Mahmutlar Yabancılar Kent Konseyi üyeleri olarak 18 ayrı ülke vatandaşının dönemin Başbakanına mektup yazması dahil birçok eyleme imza attık. 2014 yılıyla birlikte ve özellikle bölgemizin etkin bir siyasisinin Mahmutlar’ı İlçe yapmayacağına dair ifadesiyle hepimiz sustuk.

Yeniden bir çalışma yapmak için önümüzde 1 yıllık süre var, Bu süre zarfında Millet İttifakı bileşenleri olan partilerin genel merkezlerine ziyaretlerde bulunarak iktidara geldiklerinde ilçe veya belde olarak belediyemizin tekrardan açılması için söz almalıyız.

Kentimizin ileri gelen STK’ları, esnaf ve diğer meslek kuruluşları, basınımız, seçilmiş siyasiler olarak Mahmutlar İlçe Platformunu aktif hale getirmeliyiz.

Bu konuda yapılacak çalışmalara ve bu çalışmaya katılacak olan Mahmutlar sevdalılarına daha önceki bilgi ve tecrübelerimi aktarmaya tüm kalbimle hazırım.

Mahmutlar için kırgınlıkların ve küslüklerin ara verip birlik e beraberlik içinde tekrardan büyük bir mücadelenin kapısını açmalıyız.

Antalya ve Alanya Belediyesini eleştirmeyeceğimiz, hizmeti bir adım ötemizden alacağımız yeni bir dönemin anahtarı bizlerin elinde.

Mahmutlar her geçen yıl istikrarla büyümeye devam ederken, güvenlik başta hemen her konuda sınıfta kaldı.

Bu büyümenin hormonlu olmaktan çıkıp sağlıklı bir bedene ve ruha kavuşması için bu mücadeleyi başlatmak zorundayız diye düşünüyorum.

Ne dersiniz?

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!