1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Yatmaz “Yasalar uygulanmalıdır”

Yatmaz “Yasalar uygulanmalıdır”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Mahmutlar ’lı Deva Partisi Alanya İlçe Teşkilatı Kadın Politikaları Başkanı Gamze Yatmaz iktidara sert sözlerle yüklendi.

Mahmutlar’lı Deva Partisi Alanya İlçe yöneticisi Gamze Yatmaz “Son yıllarda artan kadına şiddet ve kadın cinayetleri vakalarına ne yazık ki yenileri eklendi. Kadın cinayetlerine ve kadın yönelik şiddete engel olması gereken devlet vatandaşlarını koruyamamakta hatta vatandaşını koruyan sözleşmeleri dahi reddetmektedir” açıklamasında bulundu.

KADINLAR İKİNCİ SINIF MUAMELE GÖRÜYOR

Yatmaz “Kadının yaşama hakkına saygı duymayan zihniyet ise desteğini, kadının güçlendirilmesinin önündeki en büyük engel olan, iktidardan almaktadır. Devlet kadın-erkek tüm yurttaşlara eşit muamelede bulunmakla yükümlüdür. Bununla beraber kamusal hayatın her alanında, kadınların erkeklere nazaran ikinci sınıf muamele gördüğü, sorunlarının görmezden gelindiği açıktır. Bu durum kabul edilemez” dedi.

KADINLAR’DA BU ÜLKENİN VATANDAŞI

Kadınlar bu ülkenin vatandaşları değil mi? Diye soran Yatmaz “Yapılması gereken ilk iş kadının ve kız çocuklarının güçlendirilmesi ve her türlü hakkını garanti altına alacak kapsamlı hukuk reformunun gerçekleştirilmesidir. Bu amaca ulaşabilmek için ise Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar ve Ailenin Korunması Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 Sayılı Yasayla belirlenmiş yaptırımlar etkin şekilde uygulanmalıdır. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 190 Sayılı Sözleşmesi onaylayıp uygulamaya konulmalı, iş hayatında ayrımcılık, şiddet ve tacizin önüne geçilmeli, kadının iş hayatında ve işyerlerindeki konumu güçlendirilmeli ve Hukuksal reformların gerçekleştirilmesi önemli olmakla beraber eşitlik temelli eğitim, ana sınıfı yaşından itibaren müfredatta yer almalıdır. Bütün kamu kurumlarında, toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında hizmet içi eğitimleri verilerek, kadına yönelik şiddetin, aile içi bir mesele olmaktan ziyade, toplumsal bir mesele olarak görülmesi gerektiği anlatılmalı ve bu konudaki farkındalık yaygınlaştırılmalıdır. Alanya DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanlığı olarak, kadına yönelik şiddetin her türlüsünü kınıyoruz.  İktidarı, toplumun yarısını oluşturan,  kadınların haklarına saygı duyan bir Türkiye kurmaya davet ediyoruz” diyerek açıklamalarına son verdi.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!