PİYASA PANİKTE !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna ve Rusya vatandaşları pahalılık şikayetleri ile mülklerini satıp başka bölge ve ülkelere gitmeye başladığı gözle görülmeye başladı.

Mahmutlar’da geçtiğimiz kış ayında bile hınca hınç bir Rus ve Ukraynalı araçları görünürken bu görüntüye yaz sezonunda rastlanmadı, nedeni ise aşırı pahalılık. Yabancıların konut alımında en çok ilgi gösterdiği adreslerden biriside Mahmutlar. Daha önce 1+1 daire fiyatları 80-100 bin Eurolar’dan başlarken şimdi bu fiyatlar 55-60 bin Eurola’ra gerilediği öğrenildi. Üstelik inşaat maliyetleri sürekli yükselirken daire fiyatlarının düştüğü görülüyor. 1+1 dairenin müteahhit firmaya maliyeti 30-35 bin Euro olduğu ön görülüyor.

YEMEKLER ÇOK PAHALI

Mahmutlar Post Gazetesi olarak yaptığımız araştırmada Rus ve Ukraynalılar için Restoranlardaki yemek maliyetlerinin çok pahalı olduğu iddia edildi. Alanya Turizm kenti olduğu için Restoranlardaki menülerin fiyatlarının çok abartıldığı ve bu yüzden yapancıların Mahmutlar ve Alanya’yı terk ettiği öğrenildi. Mahmutlar’da bazı restoranların menü fiyatlarında indirime gittiği de söz konusu oldu.

KİRALAR AFAKİ UÇUK DURUMDA

Mahmutlar ve bölgede kira fiyatlarının çok uçuk rakamlara ulaştığı görüldü. Mahmutları terk eden Rus ve Ukraynalılar Anamur ve Bozyazı’yı tercih ettikleri bu şehirler deniz kıyısında olması nedeniyle 1+1 boş daire Alanya’da 7-8 bin lira civarında iken Anamur’da 3+1 dairenin boş fiyatı 3.500 ile 4000 bin lira olduğu öğrenildi. Ayrıca bu daireler deniz kenarında.

ANAMUR’DA YEMEK İÇMEK ÇOK UCUZ

Anamur’da deniz kenarında bulunan Restoranlarda balık porsiyonu 300 lira iken Mahmutlar sahillerinde aynı ürün 1000 lira olduğu iddia edildi. Kendi sonumuzu hazırladık diyen Mahmutlar’lı esnaflar bu disiplinsizliğin sebebini yöneticilerde buldular. Esnaflar “Başta pandemi dönemi olmak üzere Ukrayna ve Rusya savaşı ile birlikte her esnaf kendi fiyatını kendi belirledi. Her saat fiyat etiketi değiştiren zincir marketlerin denetimini yapamayan yöneticiler bahaneyi serbest fiyat politikası diye geçiştirdiler. Sonuç maalesef kaçınılmaz oldu. Bölge olarak çok pahalı olduk, giderlerimizi lükse göre ayarladık, maliyetlerimiz doğal olarak arttı şimdi panikteyiz! Çünkü kira artışları, Personel giderleri, Sigorta ve diğer vergiler artı da arttı. Şimdi kara kara düşünüyoruz kışın bize çok sıcak geçecek, yazında müşteri olmayacağı için veya alım gücü düşeceği için bizler kara kışı yaşayacağız” diyerek kara bir tablo çizdiler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!