reklam
reklam

SMA Hastası Ahmet yardım bekliyor... Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

4 Aralık 2022 - 19:26

SMA Hastası Ahmet yardım bekliyor..

SMA Hastası Ahmet yardım bekliyor..
Son Güncelleme :

18 Ocak 2021 - 17:09

107 views

Mahmutlar’lı SMA Hastası Ahmet’in (1,5) tedavisi için bir doz aşı 2,5 milyon Euro’ya tedarik ediliyor. Küçük Ahmet’ için Mahmutlar halkı birlik oldu.
Mahmutlar’da SMA Hastası 1,5 yaşındaki Ahmet Çaltı hayırseverlerden yardım bekliyor. Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD)’un başlattığı yardım çağrısına Mahmutlar Halkından ilgi yoğun oldu. Onlarca vatandaş küçük Ahmet’in İBAN numaralı resmini paylaşarak birlik ve beraberlik sergiledi.
TEDAVİSİ İÇİN 2,5 MİLYON EURO GEREKLİ
Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) Başkanı Gazeteci Mesut İlhan SMA Hastası Ahmet’in Babası Kerim Çaltı ile görüşerek bilgiler aldı. Baba Kerim Çaltı “ Oğlumun SMA Hastası olduğunu yeni öğrendik ilk önce ne yapacağımızı şaşırdık. Doktorlarından bilgi aldık ve araştırma yaptık. SMA Hastalarının iyileşmesi için yurt dışından tedarik edilen ve tedavisi 4 ülkede olan (Amerika, İngiltere, Almanya ve Dubai) bir doz aşının 2,5 milyon Euro olduğunu öğrendik. Sağlık Bakanlığı’ da 4 doz aşı veriyor ama iyileşmeye yetmiyormuş. 2.5 milyon Euro’ya temin edilen ve yurt dışından tedarik edilen aşı 2 yaşına kadar verilebiliyor. Oğlum Ahmet’in 2 yaşına dolmasına sadece 5 ay var” dedi.
TİP 2 SMA HASTALIĞI NEDİR
Tip 2 SMA Hastalığı, 6 ila 18 aylık bebeklerde görülür. Bu döneme kadar gelişim gayet normal ilerlerken, bu süre zarfında belirtilerle karşılaşılır. Başlarını kontrol edebiliyor durumda olsalar da, destek almaktan ayakta duramaz ve yürüyemezler. Elde titreme, kilo alamama ve öksürük gibi durumlar görülebilir. Ayrıca; skolyoza da rastlanması söz konusudur.
KAMPANYA BAŞLATILDI
SMA Hastası Ahmet’in tedavisi için kampanya başlatıldı. Alanya halkının tek yürek olduğu kampanya öyle güzel bir kampanya ki gönüller bir şey satın alıyor, parası Ahmet’e gidiyor. Tek yapmanız gereken @behopeforahmet sayfasını takip etmeniz. Haydi Alanya herşey küçük Ahmet için..

reklam
reklam