FENERCİOĞLU “MALİYETLER ARTTI, YANANCI KONUT TALEP ETMİYOR”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, ikametgah sorunu, maliyetlerin artması ve direkt ulaşımın yetersizliği gibi nedenlerle Alanya’ya olan talebin düştüğü yönündeki açıklamasını detaylandırarak yineledi

ALANYA’DA konut krizi sürerken, ikametgah kısıtlaması ve yabancıların ilgisinin azalması da birçok konutun elde kalmasına neden oldu. Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, geçtiğimiz günlerde sırasıyla Almanya, İngiltere ve İsveç’te düzenlenen fuarlara katıldığını ve bu fuarlarda Alanya’ya olan talebin ciddi bir düşüş yaşadığını gözlemlediğini söyledi. Fenercioğlu, Alanya’daki inşaat sektörünün zor durumda olduğunu ve bunun çeşitli sebepleri olduğunu anlattı.

İKAMETGAH SORUNU

Fenercioğlu, Alanya’daki inşaat sektörünün en büyük sorununun ikametgah sorunu olduğunu belirtti. Mahalle ikametgahının kapanmasıyla başlayan süreçte, 200 bin doların altındaki konutlarda ikametgah verilmeyeceğinin kanunla duyurulmasının, yabancıların Alanya’da konut almasını zorlaştırdığını söyledi. Fenercioğlu, “Bu konu, maalesef bölgemizde özellikle konut fiyatlarının çoğunun 200 bin doların altında olmasından ötürü inşaat sektörüne olumsuz etki yapacak diye düşünüyorum” dedi.

Fenercioğlu, Alanya’daki inşaat sektörünün bir diğer sorununun da maliyetlerin artması olduğunu ifade ederek “Ülkemizdeki inşaat malzemesi fiyatlarının artması, bölgedeki konut fiyatlarını da yükseltti” dedi. Fenercioğlu, “Döviz endeksli baktığımız zaman daireler çok yüksek fiyatlara satılıyor. Bu anlamda da eskiden aldıkları dairelerin iki üç katını döviz bazında ödemek istemeyen insanlar var. Yabancı olarak baktığımız zaman bu da bölgedeki konut talebinin azalmasının bir sebebi” diye konuştu.

 

‘YERLİ VATANDAŞ UNUTULMAMALI’

Alanya’nın direkt ulaşım noktasında da gelişmeye ihtiyacı olduğunu çünkü insanların artık Antalya’ya uzun süren yolculuktan sıkıldıklarını ifade eden Fenercioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Tabii burada geldiğimiz noktada şunun altını çizerek söylemek lazım. Yabancılara konut satarken burada yaşayan yerli vatandaşların huzurunu kaçırmamak gerekiyor. Bununla ilgili de bence çeşitli projeler üretilmesi lazım. Çünkü malum biliyorsunuz özellikle yerli kesim şu an konut alımında çok ciddi sorunlar yaşıyor. Bunun sebebi tabii ki yabancı talebinin konut fiyatlarını arttırması gibi maliyetlerin artmasından ötürü de yabancılar konut talep etmiyor, o yüzden bununla ilgili ben kısa vadede bir konut kredi paketi olacağını düşünüyorum. Devletin bununla ilgili bir teşvik veya destek vereceğini tahmin ediyorum. İnşallah en kısa sürede bu sorun da çözülür.” Fenercioğlu, önemli olanın Türk vatandaşlarının barınma sorununun çözülmesi olduğunu belirtti. Bu dönemde çıkan yasaların Türkiye’nin güvenliği açısından olmasının normal olduğunu dile getiren Fenercioğlu, buna saygı duyduklarını ancak bölgesel olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

 

‘YATIRIMCIYLA GÖÇMENİ AYIRMAK GEREKLİ’

Alanya’da yatırım yapan ya da burada yaşamak isteyen yabancılara biraz daha kolaylık sağlanması gerektiğine dikkat çeken Fenercioğlu, “Ama tabii yatırımcıyla göçmeni ya da suç örgütüyle ilgisi olan insanları ayırmak gerekiyor. Devletin bunu bir şekilde filtreleyerek çözeceğini tahmin ediyorum. İnşallah kısa vadede bu kanunla ilgili düzenlemeler yapılır. Çünkü bu göçmenleri ayırmak dışında bölgesel çalışmalarla daha olumlu sonuçlar alabiliriz. Tabii ki burada herkes bizim vatandaşımız. Burada yaşayanlar olarak devletimizin aldığı tüm kararları saygıyla karşılamalıyız. Bu konuda hepimiz saygılıyız. İnşallah sektörün şu an yaşadığı sorunlar çözülür. Tabii ki bunu yaparken de Alanya’nın tanıtımını ön plana çıkarmalıyız. Bölgemizi çok iyi tanıtarak insanlara doğru bilgiler vermeliyiz. Bunu yaparken de kazanç sağlayacağımızı umuyorum. Çünkü fuarlarda gözlemlediğimiz üzere piyasada insanların konut talepleri özellikle Dubai, İspanya ve Kıbrıs’a kaymış durumda. Birçok yatırımcı ya da daire sahibi olmak isteyen insanlar İspanya, Kıbrıs, Dubai rotasını tercih ediyorlar. İnşallah kısa zamanda bunları geri ülkemize kazandırırız. Çünkü yabancılara daire satarak ciddi bir ekonomi oluşturuyoruz. Benim temennilerim bu yönde” değerlendirmesinde bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!