Okul masrafı bel büküyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüz yüze eğitim başladı. Okul servisi, Üniforma ve Kırtasiyeye gelen zamlar öğrenci velilerinin belini büktü.
Yüz yüze eğitim geçtiğimiz bu hafta başı başladı. Haliyle okula gidecek öğrencilerin velileri okul alışverişinde bulundular. Üniforma başta olmak üzere, defter, kalem, kitap ve servis ücreti derken ailenin bütçe hesaplarına yeni bir kalem daha eklendi. Üniformalarda bu yıl artış çok fahiş oldu. Üniforma satan mağazalarda bu hafta itibariyle de yoğunluk arttı. Okula yeni başlayacak bir öğrencinin kıyafet gideri en düşük 125 TL’den başlıyor.
ÜNİFORMALARA ZAM GELDİ
Okul kıyafetleri üreten birçok mağaza pandemi nedeniyle kapanan okullar nedeniyle kapandı. Üniformalarının fiyatlarına yönelik bilgi veren mağaza sahipleri, ürün kalitesine göre fiyatların değiştiği belirtti. Alanya’da ilköğretim üniformaları 125 TL, ortaöğretim üniformaları 145 TL, lise üniformalarında ise fiyatlar 165 TL’yi buluyor.
KIRTASİYE YE YÜZDE 2O ZAM
Kırtasiye sektöründe hareketlilik olukça fazla yoğun. Kırtasiye malzemelerine ortalama yüzde 20 zam geldi. Lojistik ve hammadde fiyatlarındaki artış nedeniyle kırtasiye ürünlerinde yüzde 20 oranında fiyat artışı olduğunu belirten Kırtasiyeciler “Öğrenciler pandemi nedeniyle yaklaşık 1,5-2 yıldır okullardan uzak kalmışlardı. İnşallah önümüzdeki dönemde tekrar kapanma yaşamayız. Kırtasiyelerde afaki fiyat artışları yaşanmadı. Pandemi nedeniyle hammadde kaynakları ile ilgili bazı sıkıntılar oldu. Lojistik fiyatlarının artmasının fiyat artışında çok büyük etkisi oldu. Kırtasiye ürünlerinde yaklaşık yüzde 15-20 civarında artış oldu. En çok artış plastik grubunda yaşandı. Önceden bir konteynırın nakliyesi 2 bin 500 dolarken şu an 10-12 bin dolara yükseldi. Bu da ister istemez ürünlerin fiyatının artmasına neden oldu” dediler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!