MAHMUTLAR’DA KENT KONSEYİNİN KURULMASI (2). Son Dakika Ender Karaca haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

28 Ocak 2023 - 16:07

MAHMUTLAR’DA KENT KONSEYİNİN KURULMASI (2)

MAHMUTLAR’DA KENT KONSEYİNİN KURULMASI (2)
Son Güncelleme :

16 Ocak 2012 - 14:30

353 views

Geçen hafta yayınlanan makalemde turizm kentlerimizden biri olan ve gittikçe büyüyerek gelişen Mahmutlar’da bir “Kent Konseyinin“ kurulmasına büyük gereksinim duyulduğunu açıklamıştım.
Mahmutlar’da kurulacak bir kent konseyi, Mahmutlar’ın her yönü ile gelişmesine büyük katkılar sağlayacağı için bu konu üzerinde bir kez daha durmak istiyorum.
Bilindiği üzere çağdaş belediye yönetimi, halk ile bütünleşerek insan odaklı ve kamu yararını her zaman ön plana alan yönetim şeklidir.
Seçimle iş başına gelen yerel yöneticiler, seçimden önce yaptıkları propaganda konuşmalarında halk ile bütünleşerek hizmet vermeyi vaat etmelerine karşı, o yörede baskı gruplarının olmadığı ya da toplumca yeterli ölçüde tepki verilmediği için seçimden sonra bu vaatlerini yerine getirmedikleri görülmektedir.
Baskı gruplarının başında kent konseyi ile yazılı ve görsel medya gelmektedir.
Şimdi bu durumu Mahmutlar açısından ele alıp değerlendirirsek; Mahmutlar’da yayınlanan yerel gazeteler aksayan belediye hizmetlerini dile getirmektedirler.
Ancak Mahmutlar’da bir kent konseyi kurulsaydı ve kurulan bu konseyin önerileri de her ay yapılan belediye meclisi toplantılarında ele alınıp değerlendirilseydi Mahmutlar’ın şu anda var olan sorunları belki de çözüme kavuşacaktı.
İşte Mahmutlar Belediyesi’nin yönetim konusundaki eksikliği bir yönde burada yatıyor.
Yönetime halkın katılımı, halkın görüşleri ve istekleri doğrultusunda hareket edilerek yapılacak işlerin olanaklar ölçüsünde değerlendirilip yapılması, çağdaş yönetimin temel özelliklerinden biridir.
Hal böyle iken, 2006 yılında yürürlüğe giren ve kent konseyinin çalışma esasları, yetkili organları gibi durumları içeren kent konseyi yönetmeliği aradan 5 yıl geçmesine rağmen sürekli büyüyerek gelişen Mahmutlar’da neden kurulmadı?
Bu durum Mahmutlar’ın gelişmesini bir yönde olumsuz olarak etkilemektedir.
Araştırma yapıldığı takdirde görüleceği üzere yurdumuzun bazı il, ilçe ve belde belediyeleri kent konseyi kurarak uygulamaya geçmişlerdir.
Alanya Belediyesi’ni buna örnek olarak gösterebiliriz.
SONUÇ
Mahmutlar Belediyesi’nin Mahmutlar halkına etkin ve verimli hizmet verebilmesi için halkın istekleri doğrultusunda hareket etmesi gerekir.
Bu isteklerin gerçekleşmesi için zaman kaybetmeden Mahmutlar’da halkın katılımıyla bir kent konseyinin kurulmasına ivedi gereksinim duyulmaktadır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.