MAHMUTLAR’DA BELEDİYE KENT KONSEYİNİN KURULMASI. Son Dakika Ender Karaca haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

3 Şubat 2023 - 01:35

MAHMUTLAR’DA BELEDİYE KENT KONSEYİNİN KURULMASI

MAHMUTLAR’DA BELEDİYE KENT KONSEYİNİN KURULMASI
Son Güncelleme :

09 Ocak 2012 - 15:58

353 views

1 Ocak 2012 tarihli Hürriyet gazetesinin Ankara ekinde Çankaya Belediyesi kent konseyine bağlı “Esat Semt Meclisinin“ birinci yaş günü kutlandı şeklinde haber yayınladı.
Söz konusu haberde mahalle muhtarları ve semt sakinlerinin katılımlarıyla çalışmalarını sürdüren ve oluşan sorunlara çözüm üreten “Esat Semt Meclisi“  ile birlikte Çankaya’ daki diğer semt meclislerinin önerileri, toplumcu belediyecilik ilkeleri doğrultusunda Çankaya Belediyesi Kent Konseyi’nce benimsenerek uygulamaya geçildiğini yetkililer açıklıyordu. Bilindiği üzere kent konseyinin kuruluş amacı; kent yaşamını, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesini, kentin hak ve hukukunun korunmasını, sürdürülebilirlilik kalkınmasını, çevreye duyarlılığı, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı, saydamlılığı, hesap sorma ve hesap vermeyi, katılımları ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışmaktır.
Bu konsey, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, mahalle muhtarlarının v.d.’nin temsilcilerinden oluşur.
Belediye ise bu kent konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar.
Bu konseyde oluşturulan görüşler belediye meclisinin ilk toplantısında gündeme alınarak değerlendirilir.
Demokrasi kültürünün beşiği sayılan yerel yönetimler, kurulan kent konseyi sayesinde halkın yönetime önerileriyle katılmasını sağlar ve görüşleri üzerinde değerlendirmeler yapar.
Üzerinde durmak istediğimiz konuya gelince, 5393 sayılı Belediye Yasası yaklaşık yedi yıldır yürürlükte olmasına rağmen bu güne kadar Mahmutlar Belediyesi neden bir kent konseyinin kurulmasına yardımcı olmadı ve destek vermedi?
Mahmutlar sürekli büyüyen ve büyüdüğü oranda sorunları da artan bir kent kimliğine bürünmüştür.
Var olan bu sorunların giderilmesi için zaman kaybetmeden Mahmutlar’da amacına uygun bir kent konseyinin kurulmasına gereksinim duyulmaktadır.
Unutmayalım, belediye hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yapılması konusunda öneri getiren yerli ve yabancı her ferdin görüşlerini, Mahmutlar Belediyesinin değerlendirerek uygulamaya geçirmesi çağdaş belediyecilik anlayışına uygun düşer.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.