reklam
reklam

KİLO KAYBINI NELER ETKİLİYOR?. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

25 Eylül 2022 - 11:19

KİLO KAYBINI NELER ETKİLİYOR?

KİLO KAYBINI NELER ETKİLİYOR?
Son Güncelleme :

11 Mart 2022 - 17:58

69 views

Herkesin kilo verme sürecinin farklı olduğunu, bazı bireylerin çok daha hızlı bazılarının yavaş kilo kaybettiğini görüyoruz. Bunun sebebi kilo verme hızını etkileyen birkaç faktör olmasıdır. Birçoğu ise kontrolümüz dışında ve müdahale edemediğimiz etkenlerdir.

İşte kilo kaybını etkileyen faktörler şunlardır:

Yaş

Yaşlanmayla birlikte meydana gelen birçok bedensel değişiklikten biri, vücut kompozisyonundaki değişikliklerdir mesela yağ kütlesi artar ve kas kütlesi azalır.

Bu değişiklik, ana organlarımızın azalan kalori ihtiyaçları gibi diğer faktörlerle birlikte daha düşük bir metabolizma hızına sebep olur. 70 yaşın üzerindeki yetişkinlerin metabolizma hızları genç yetişkinlere göre %20-25 daha düşük olabilir. Metabolizmadaki bu yavaşlama, yaşla birlikte kilo kaybını giderek zorlaştırabilir.

Cinsiyet

Yağ-kas oranımız, kilo verme hızımızı büyük ölçüde etkiler.

Kadınlar tipik olarak erkeklerden daha fazla yağ-kas oranına sahip olduklarından, aynı boydaki erkeklere göre %5-10 daha düşük metabolizma hızına sahiptirler.

Bu, kadınların genellikle dinlenirken erkeklerden %5-10 daha az kalori yaktığı anlamına gelir. Bu nedenle, erkekler eşit kalorili bir diyet uygulayarak kadınlardan daha hızlı kilo verme eğilimindedir.

Kalori açığı

Kilo vermek için negatif kalori dengesi oluşturmalısınız. Bu kalori açığının miktarı ne kadar hızlı kilo verdiğinizi etkiler.

Örneğin, 8 hafta boyunca günde 500 daha az kalori tüketmek, muhtemelen günde 200 daha az kalori tüketmekten daha fazla kilo kaybına neden olacaktır.

Ancak, kalori açığınızı çok fazla büyütmediğinizden emin olun. Bunu yapmak sadece sürdürülemez olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi besin eksiklikleri için riske sokar. Dahası, yağ kütlesi yerine kas kütlesi kaybını olası hale getirebilir.

Başlangıçtaki vücut kompozisyonu

İlk vücut kütleniz ve kompozisyonunuz, ne kadar hızlı kilo vermeyi bekleyebileceğinizi de etkileyebilir. Daha kilolu bir kişi iki kat daha fazla kilo verebilirken, daha az kilolu bir kişi vücut ağırlığının eşit bir yüzdesini kaybedebilir.

Uyku

Uyku, kilo kaybı için gözden kaçan ancak son derece önemlidir. Kronik uyku kaybı, kilo kaybını ve kilo verme hızınızı önemli ölçüde engelleyebilir.

Sadece bir gecelik uyku yoksunluğunun kurabiye, kek, şekerli içecekler ve cipsler gibi yüksek kalorili, besin değeri düşük gıdalara olan arzunuzu artırdığı gösterilmiştir.

Sonuç olarak, kronik uyku yoksunluğu tip 2 diyabet, obezite, kalp hastalığı ve belirli kanserlerle güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

İlaç kullanımı

Antidepresanlar ve diğer antipsikotikler gibi birçok ilaç kilo alımını teşvik edebilir veya kilo kaybını engelleyebilir.

Tıbbi durumlar

Tiroid bezinizin çok az metabolizma düzenleyici hormon ürettiği bir durum olan depresyon ve hipotiroidizm de dahil olmak üzere hastalıklar kilo kaybını yavaşlatabilir ve kilo alımını teşvik edebilir.

Aile öyküsü ve genler

Fazla kilolu veya obezitesi olan kişilerle ilişkili köklü bir genetik bileşen vardır ve kilo kaybını etkileyebilir.

Yo-yo diyeti

Bu kilo verme ve geri alma modelidir ve metabolizma hızındaki düşüş nedeniyle her denemede kilo vermeyi giderek zorlaştırabilir.

reklam
reklam