KASIM AYI SEBZELERİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Artık soğuk havaların kendini belli etmesiyle kış sebzeleri de pazarlarda yerini almaya başladı. Birbirinden sağlıklı bu sebzeler nelermiş faydalarıyla birlikte bakalım.

 

Karnabahar

1 kasesinde 3 gram lif bulunan karnabahar günlük lif ihtiyacının %10’unu karşılamayı sağlıyor. Diğer turpgillere benzer olarak yüksek oranda antioksidan bileşenler içeriyor. Aynı zamanda birçok insanda eksik bulunan kolinden zengin.

 

Ispanak

Yeşil yapraklı bir sebze olan ıspanak, göz sağlığına fayda sağlayabilir, oksidatif stresi azaltabilir ve kan basıncı seviyelerini düşürebilir.

Ispanak, vücudunuzda çeşitli işlevlere hizmet eden ancak en çok kanın pıhtılaşmasındaki rolüyle bilinen K1 vitamini bakımından yüksektir. Bu nedenle, kan inceltici ilaçlara müdahale edebilir. Varfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alan kişiler, çok miktarda ıspanak yemeden önce uzmana danışmalıdır.

 

Kereviz

Ülkemizde pek fazla tüketilmese de son derece antioksidan kaynağı olan bir sebze kereviz. Antiinflamatuvar özelliği sayesinde kronik inflamasyonu engellemeye yardımcı oluyor. Diğer sebzeler gibi alkalileştirici bir etkiye sahip olan kerevizin bu özelliği ise magnezyum, demir ve sodyum gibi minerallerden geliyor.

 

Cennet Hurması

Tam bir A vitamini kaynağı olan cennet hurmasının yalnızca 1 tanesi günlük almanız gereken A vitamininin yarısını karşılıyor. Ayrıca iyi bir tiamin, riboflavin, folat, magnezyum ve fosfor kaynağıdır. Yine güzel bir lif kaynağı. Çok lezzetli olduğu için tatlı krizlerinde de tam bir kurtarıcı bu meyve.

 

Turp

Kök sebzelerden olan turp güzel bir lif, C vitamini, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Kış aylarında bol bol tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

 

Pancar

En popüler kök sebzelerden biri olan pancarın en önemli özelliği nitrat kaynağı olması, bu bileşik sayesinde damarları genişletici özellik göstererek kan basıncını düşürüyor ve kalp sağlığına olumlu etki gösteriyor. Ayrıca çalışmalar pancar tüketmenin egzersiz performansını arttırdığını gösteriyor.

 

Havuç

En bilinen faydası önemli bir antioksidan beta karoten kaynağı olması olan havuç tüketilmesi de zevkli sebzeler arasında.

 

Bal kabağı

Havuç gibi iyi bir beta karoten kaynağı olan bal kabağı kışın birçok şekilde tüketilmesi tercih edilen bir sebze. Düşük şeker oranı ve yüksek lif kaynağına sahip. Sadece tatlı olarak değil çorbası gibi daha sağlıklı şekilde tüketilmesini öneriyorum.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!