VESTİBÜLER MİGREN VE BESLENME. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

2 Şubat 2023 - 08:13

VESTİBÜLER MİGREN VE BESLENME

VESTİBÜLER MİGREN VE BESLENME
Son Güncelleme :

11 Mart 2022 - 17:51

352 views

Vestibüler migren, vertigoya neden olan bir migren durumudur.

Vertigo yaşayan insanlar, hareket etmedikleri halde hareket ettiklerini veya hareket etmedikleri halde çevrelerinin etraflarında hareket ettiğini hissederler. Özellikle, bazı araştırmalar, yaşam tarzı ve diyet değişikliklerinin vestibüler migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Vestibüler migrenin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak, bu durum kadınlar arasında daha yaygın görünmektedir. Genetik, diyet, yaşam tarzı ve çevresel faktörler de rol oynayabilir.

Araştırmalar, diyetinizi değiştirmenin migren ataklarının oluşumunu ve yoğunluğunu azaltabileceğini gösteriyor.

Mesela bazı insanlar yemek yemezlerse migren semptomlarının kötüleştiğini bildirirler, bu da oruç tutmanın ve öğün atlamanın atakların şiddetini arttırabileceğini düşündürür aynı zamanda tetikleyici gıdaların kişiden kişiye değişebileceği görülmüştür.

Ancak araştırmalar, eliminasyon diyetinin hangi gıdaların migran atağınızı tetiklediğini belirlemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Yani, semptomlarınızı kötüleştirebileceğinden şüphelendiğiniz yiyecekleri çıkarırarak eleiminasyon yapılır. İnsanlar yiyeceklere farklı tepkiler verdiğinden, eliminasyon diyetleri her birey için kişiselleştirilir. Daha sonra, herhangi bir yiyecek veya yiyecek grubunun semptomlarınızı tetikleyip tetiklemediğini belirlemek için bu yiyecekleri daha sonraki bir tarihte, grup grup yeniden tüketmeye başlarsınız.

Bir eliminasyon diyeti tipik olarak 5-6 hafta sürer. Yanlış veya çok uzun süre takip edildiğinde beslenme yetersizliği riskinizi artıracağından, yalnızca diyetisyen gözetiminde yapılmalıdır.

Bir eliminasyon diyeti iki ana aşamaya ayrılır – eliminasyon ve yeniden tanıtma.

Eliminasyon aşaması

Bu aşamada, vestibüler migren semptomlarını tetikleyebilecek yiyeceklerden kaçınırsınız. Hemen hemen tüm olası tetikleyici gıdaları ortadan kaldırdığınız için diyetin belirtilerinizde bir rol oynayıp oynamadığını anlayabilirsiniz. Bu aşama tipik olarak 2-3 hafta sürer.

Kaçınılması gereken yiyecekler

Vestibüler migren için bir eliminasyon diyeti, aşağıdakiler gibi migren semptomlarına bağlı gıdaları çıkarmalıdır:

eskitilmiş peynirler,

alkol (özellikle kırmızı şarap ve bira),

aspartam, yapay bir tatlandırıcılar,

çikolata,

kahve ve diğer kafeinli içecekler,

pastırma, sosis, salam ve tütsülenmiş etler gibi işlenmiş etler.

Yeniden tanıtma aşaması

Bu aşamada, elimine edilen yiyecekleri veya yiyecek gruplarını yavaş yavaş yeniden tüketmeye başlarsınız. Her besin grubu, vestibüler migren semptomlarınızı nasıl etkilediğini kaydederken 2-3 gün boyunca ayrı ayrı tüketilmelidir.

Bir yiyecek veya yiyecek grubunu yeniden tanıtmanın atağınızı kötüleştirmediğini düşünüyorsanız, muhtemelen yemek güvenlidir. Yine de semptomları tetikleyen bir yiyeceğin diyetinizden süresiz olarak kesilmesi gerekebilir.

Yeniden diyete ekleme aşaması, başlangıçta kaç besin grubunu ortadan kaldırdığınıza bağlı olarak 2-3 hafta daha sürer, ancak sağlık uzmanınız tarafından tavsiye edilirse daha uzun sürebilir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.