reklam
reklam

Turfanda Çağla çıktı. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

8 Aralık 2022 - 22:52

Turfanda Çağla çıktı

Turfanda Çağla çıktı
Son Güncelleme :

13 Mart 2021 - 9:13

75 views


Bahar geldi. Baharın gelmesini müjdeleyen Çağla meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor.

Çağla hem meyve olarak çiğ tüketilir, hem de mayhoş tadı ile tencere yemeklerine ve salatalara çok yakışır. Bazı yörelerde salamurası, hatta turşusu bile yapılır. Çağla B, C ve E vitaminleri, protein, demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum ve selenyum açısından çok zengindir. Zeytinyağının da içerdiği tekli yağ asitlerine de sahiptir.
KANSERE KARŞI KORUYOR,
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR
İçerdiği selenyum, E ve C vitamini sayesinde çağla kansere karşı koruyucu etki gösterir, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
İçerdiği yüksek magnezyum ile toplardamar ve atardamarları geliştirir; kanın oksijen oranını artırarak metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.
Kolestrolü düşürmeye yardımcı olur, kalp ve damar sağlığının korunmasında faydalıdır, bu sayede kalp krizi riskini azaltır.
Güçlü bir antioksidan olan E vitaminini içerdiğinden dolayı çağla meyvesi cilt sağlığında etkilidir, hatta yaşlanmayı geciktirir.
TANSİYONU DENGELER, BAĞIRSAKLARI TEMİZLER
Yüksek lif içeriği ile sindirim sistemini düzenler, bağırsaklarda iyi bakterilerin oluşmasını destekleyerek probiyotik etki gösterir.
Emzirme döneminde anne sütünü arttırarak bebeğin gelişimine yardımcı olur.
Zihinsel yorgunlukları giderir ve sinirleri güçlendirir.
Safra taşı oluşumunu azaltmaya yardımcıdır.
Vücutta iltihaplara neden olan C reaktif proteinin düzeyini düşürür.
Çağla içeriğindeki potasyum sayesinde tansiyonu da dengeler.