Toklu, “Çarkın dönmesi için fazlasıyla çaba harcadık”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Pazar Yerleri” konulu genelge gönderdi
Genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Alanya İlçe Başkanı Mimar Mustafa Toklu konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada;

‘İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde Hükümetimiz ticaretin çarklarının dönmesi için fazlasıyla çaba harcamıştır ve hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması için gayret göstermiştir. Bizler AK Parti Alanya İlçe Teşkilatı olarak Milletvekillerimizle, kamu kurum ve kuruluşlarımızla ve sektör temsilcilerimiz ile her fırsatta bir araya geldik. İstişarelerimizi hiç kesmedik. İstekleri ve talepleri ivedilikle yetkili mecralara iletmiştik. Bugün alınmış olan yeni kararın pazarcı esnafımıza, çiftçimize, üreticimize hayırlı olmasını diliyorum.
Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, şehrimizin dertleri ve sıkıntılarının çözüm noktasında her zaman destekleri bulunan Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, İl Başkanımız Sayın Av. İbrahim Ethem Taş’a ve Bölge Milletvekillerimize teşekkürlerimizi ve hürmetlerimizi sunuyoruz.’ dedi.
Bu doğrultuda, ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler neticesinde alınan kararların maddeleri şu şekildedir;
-Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs’a denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Vatandaşların ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.
-Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.
– Yoğunluğu önlemek için mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.
-Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.
-Pazar yerlerinde sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.
-Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazaryerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.
– Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!