Su boruları patlıyor, Çiftçi perişan!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahmutlar Post Gazetesine 3 yıl önce ihbarda bulunan Taşeron haklı çıktı. Mersinli Taşeron, “Boruların inç kalınlığı su verilince, suyun debini taşıyamaz borular patır patır patlayacak “ dedi.

Dimçayı bölgesinden Mahmutlar ve Kargıcak bölgesine sulama suyu taşıyan borular patır patır patlıyor. Edinilen bilgilere göre döşenen borular gelen suyun %50’sini bile taşıyamıyor. DSİ tarafından ihale edilen sulama suyu hattı sürekli patlayarak çiftçileri perişan ediyor.

TAŞERON, “SU VERİLİNCE BORULAR PATLAYACAK”

Mahmutlar ve Kargıcak’a sulama suyu projesi adında üç yıl önce yapılan ihale SOS veriyor.  Döşenen hat sık sık patlayarak hem çevreye zarar veriyor, hem de su bekleyen çiftçiler ürünlerine su veremedikleri için büyük zarar ediyorlar. Hatlar döşenirken Mersinli olduğunu söyleyen ve boruları döşeyen Taşeron firma sahibi olduğunu açıklayan bir kişi Mahmutlar Post Gazetesine gelerek size önemli bir haber vereceğim açıklamasında bulundu. Mersinli Taşeron, “Ben Dimçayı’ndan Kargıcak’a kadar uzanan sulama suyu borularını döşüyorum. Ben müteahhit değilim, müteahhitten iş alan kişiyim. Bu döşenen boruların inç’leri yetersiz. Borulara su tam kapasiteyle verildiği andan itibaren patır patır bu borular patlar” dedi.

ÇİFTÇİ SARIKAN, “HAVALAR KURAK, BORULAR PATLAK”

Mahmutlar’da Muz üreticiliği yapan çiftçi Mahmut Sarıkan, “Ya ihaleyi yapan firmada sorun var yada Mühendiste” dedi. Sarıkan, “DSİ Dimçayı sulama projesi üretim için muhteşem, lakin ya yapan firmada sorun var ya da mühendislerinde sorun var. Proje hayata geçtiği günden beri sorunlar bitmiyor. Benim gibi birçok üretici çifti özellikle muz yetiştirenler 9 gündür bahçelerimizi sulayamıyoruz, en çok suya ihtiyaç duyduğumuz bu sıcak ve kurak havalarda, su boruları patlak ne yazıkki. Yaptık diyorlar yeniden başka bir yerden patlıyor. Suyun basıncı mesafesi belli niye bütün bunlar hesaplanmadan yapılıyor anlamış değilim. Devletimiz ihale verdiği firmayı her yönüyle çok daha sıkı denetim yapmalı kesinlikle. Burada mağdur olan zarar gören biz çiftçiler oluyoruz, gördüğünüz gibi 9 gündür Muz bahçemize su veremiyoruz maalesef. Sonuç ortada ürünlerimiz kuruyorlar” diye konuştu.

İLHAN; “HIRSIZLIK DİZ BOYU”

Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) Başkanı Mesut İlhan, “İhalede hırsızlık diz boyunu aşmış” dedi. İlhan, “Burada ne öngörü eksikliği ne de mühendislik hatası var. Burada düpedüz hırsızlık var! Kara cahil bile bilir hangi inç boru kalınlığı, hangi suyun debini taşıyabilir? DSİ’nin de suçu var? Hangi kalitede boru döşendi bu ihale sürecinde kimler vardı? Hangi kalitede borular ne kadar su taşır araştırmasını kim yaptı? Bu işlerin iş bitirimini kimler onayladı? Kim bu işi teslim aldı? Bu soruların cevaplarını birilerinin vermesi gerekir. Şimdi Kargıcak’a yeni borular gelmiş, 3 yıllık borularla değişecekmiş. Bu boruların parasını müteahhit mi verecek, yoksa vatandaşın verdiği vergilerle mi ödenecek?” diyerek ihalede yolsuzluk olduğunu iddia etti.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!