SARIMSAĞIN FAYDALARI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batı tıbbının babası olarak adlandırılan antik Yunan doktor Hipokrat, çeşitli tıbbi durumları tedavi etmek için yıllarca sarımsak reçete etmiş ve modern bilim, bu yararlı sağlık etkilerinin çoğunu doğrulamış bulunmakta.
Mevcut araştırmalar, sarımsağın soğuk algınlığına karşı koruma ve kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olma gibi bazı sağlık yararları olabileceğini gösteriyor.

Sarımsak, Allium (soğan) ailesinden bir bitkidir.
Sarımsak dünyanın birçok yerinde yetişen güçlü kokusu ve lezzetli tadı nedeniyle yemek pişirmede popüler bir malzemedir. Bununla birlikte, antik tarih boyunca sarımsağın ana kullanımı, sağlık ve tıbbi özellikleri içindi.

Sarımsağın sağlığa faydalarının çoğunun, bir diş sarımsak kıyıldığında, ezildiğinde veya çiğnendiğinde oluşan kükürt bileşiklerinden kaynaklandığı biliniyor. Sarımsaktaki kükürt bileşikleri vücuda sindirim sisteminden girer. Daha sonra güçlü biyolojik etkiler uygulayarak vücudun her yerinde dolaşırlar.

İşte sarımsağın çok önemli faydaları:
Hem besleyici hem çok düşük kalorilidir.
Sarımsak son derece besleyicidir aynı zamanda çok az kaloriye sahiptir.
Tek bir diş (3 gram) çiğ sarımsak şunları içerir:
Manganez: Günlük alınması gereken değerin %2’si
B6 Vitamini: Günlük alınması gereken değerin %2’si
C Vitamini: Günlük alınması gereken değerin %1’i
Selenyum: Günlük alınması gereken değerin %1’i
Lif: 0.06 gram
Bu 4,5 kalori, 0,2 gram protein ve 1 gram karbonhidrat ile birlikte gelir.

Soğuk algınlığına karşı birebir.
Sarımsak, soğuk algınlığı da dahil olmak üzere hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir
Sarımsak takviyelerinin bağışıklık sisteminin işlevini artırdığı bilinmektedir.

Sarımsaktaki aktif bileşikler kan basıncını düşürebilir.
Kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklar, neredeyse diğer tüm durumlardan daha fazla ölümden sorumludur. Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, bu hastalıklara yol açabilecek en önemli faktörlerden biridir.
İnsan çalışmaları, sarımsak takviyelerinin yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmede önemli bir etkisi olduğunu bulmuştur.

Sarımsak, kalp hastalığı riskini azaltabilecek kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcıdır.
Sarımsak toplam ve LDL (kötü) kolesterolü düşürebilir.
Kolesterolü yüksek olanlar için sarımsak takviyelerinin toplam ve LDL kolesterolü yaklaşık %10-15 oranında azalttığı görülüyor.

Sarımsak, Alzheimer hastalığı ve bunamayı önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir.
Serbest radikallerden kaynaklanan oksidatif hasar, yaşlanma sürecine katkıda bulunur. Sarımsak, vücudun oksidatif hasara karşı koruyucu mekanizmalarını destekleyen antioksidanlar içerir. Yüksek dozda sarımsak takviyelerinin insanlarda antioksidan enzimleri arttırdığı ve ayrıca yüksek tansiyonu olan kişilerde oksidatif stresi önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Kolesterol ve kan basıncını düşürmenin yanı sıra antioksidan özellikler üzerindeki birleşik etkiler, Alzheimer hastalığı ve bunama gibi yaygın beyin rahatsızlıklarının riskini azaltabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!