PESKETARYEN DİYET

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pesketaryen beslenme, vejeteryan diyetine balık ve deniz ürünleri ekleyenmesiyle oluşur. Et ve kümes hayvanları tüketmeyi bırakıp yine de balık yemeyi sürdürmek için birçok sebep var. Bazı insanlar, bitki temelli bir diyetin sağlığa faydalarından ve kalp sağlığına dost balık yağlarından faydalanabilmek için vejeteryan diyetine balık eklemeyi tercih eder. Bazıları ise balık tüketiminin karbon ayak izi daha düşük olduğu için tercih eder.

Tanım olarak pesketaryen, vejeteryan beslenmeyi seçen ama aynı zamanda balık ve diğer deniz ürünlerini de yiyen kişidir. Ana protein kaynağı olarak önemli bir rol oynayan deniz ürünleri ile tam tahıllar, kabuklu yemişler, baklagiller ve sağlıklı yağlardan oluşan büyük ölçüde bitki bazlı bir diyettir. Pek çok peskataryen süt ve yumurta yer. Tabii ki, vejeteryan diyetleri büyük ölçüde değişebildiği gibi, peskataryen de değişebilir. Tam tahıllı gıda ve işlenmemiş ürünlere dayalı daha sağlıklı bir diyet yerine, kızartma, abur cubur ve işlenmiş tahıl içeren, etsiz bir diyet yemek de mümkündür.

 

Peskataryan Diyette Tüketilenler

Tam tahıllar ve tahıl ürünleri

Fasulye, mercimek, tofu ve humus dahil baklagiller ve ürünleri

Fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı tohumlar

Chia ve keten tohumu dahil tohumlar

Süt ve süt ürüleri

Meyveler

Sebzeler

Balık ve kabuklu deniz ürünleri

Yumurta

 

Peskataryan Diyette Tüketilmeyenler

Dana, domuz, kuzu eti

Tavuk, hindi eti

 

Pesketaryen Diyetin Faydaları

Vejetaryen bir diyete balık eklemenin birçok sağlık yararı vardır. Hayvansal ürün tüketimini tamamen bırakmak veya hayvan etinden kaçınmak belirli temel besin maddelerinin düşük alımına yol açabilir. Özellikle B12 vitamini, çinko, kalsiyum ve yeterli kaliteli proteini bir vegan diyetine sokmak biraz daha zor olabilir. Balık ve kabuklu deniz ürünlerini vejetaryen bir diyete eklemek bu faydalı besin  ögelerinin alımını sağlayabilir.

Obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini düşürmek dahil olmak üzere bitki bazlı diyetlerin kanıtlanmış birçok faydası vardır. Araştırmaya göre, bu koruyucu faydaların çoğunu peskataryan diyetinden de alabilirsiniz.

Araştırmalara göre diyetlerini daha bitki bazlı hale getiren insanlar uzun süre içinde en az ağırlık artışı yaşamış bu da mevcut beslenme düzeniniz ne olursa olsun hayvan tüketiminizi azaltmanın kilo koruma için de avantajlı olduğunu gösteriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!