reklam
reklam

OMEGA 3 YAĞ ASİDİ. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

30 Eylül 2022 - 14:15

OMEGA 3 YAĞ ASİDİ

OMEGA 3 YAĞ ASİDİ
Son Güncelleme :

19 Mart 2022 - 10:43

120 views

Omega 3 yağ asitlerinin sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu az çok hepimiz biliyoruz. Yağlı balıklar gibi omega 3 bakımından zengin gıdaları düzenli tüketmek, omega 3 yağ asidini almanın en iyi yoludur, fakat çok fazla yağlı balık yemiyorsanız takviye kullanmayı düşünebilirsiniz.

İşte Omega 3 yağ asidinin sağlığa olan bazı faydaları:

Omega 3 Kalp Hastalıklarına Yakalanma Riskinizi Azaltabilir

Kalp krizi ve felç, dünyanın önde gelen ölüm nedenleridir. Onlarca yıl önce araştırmacılar, balık yiyen toplulukların bu hastalıkların çok düşük oranlarına sahip olduğunu gözlemlediler. Bu daha sonra omega-3 tüketimiyle bağdaştırıldı.

O zamandan beri, omega-3 yağ asitleri kalp sağlığı için sayısız faydaya bağlanmıştır.

Bu faydalar şunları ele alır:

Omega-3’ler, genellikle %15-30 aralığında trigliseritlerde büyük bir azalmaya neden olabilir.

Omega-3’ler, yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncı seviyelerini azaltabilir.

Omega-3’ler “iyi” HDL kolesterol seviyelerini yükseltebilir.

Omega 3 Depresyon ve Anksiyeteyle Savaşabilir

Depresyon, dünyadaki en yaygın ruhsal bozukluklardan biridir. Belirtiler arasında üzüntü, uyuşukluk ve hayata karşı genel bir ilgi kaybı yer alır. Aynı zamanda yaygın bir rahatsızlık olan kaygı, sürekli endişe ve sinirlilik ile karakterizedir.

İlginç bir şekilde, araştırmalar düzenli olarak omega-3 tüketen kişilerin depresyona girme olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor. Dahası, depresyonu veya anksiyetesi olan kişiler omega-3 takviyesi almaya başladıklarında semptomlarında düzelme görülmüş.

Omega 3 Gebelikte ve Erken Yaşta Beyin Sağlığını Destekleyebilir

Omega-3 bebeklerde beyin büyümesi ve gelişimi için çok önemlidir.

DHA, beyninizdeki çoklu doymamış yağ asitlerinin %40’ını ve gözünüzün retinasında %60’ını oluşturur. Bu nedenle, DHA ile güçlendirilmiş formülle beslenen bebeklerin, DHA içermeyen formülle beslenen bebeklerden daha iyi görme yeteneğine sahip olması şaşırtıcı görülmüyor.

Hamilelik sırasında yeterli miktarda omega-3 almak, çocuğunuz için aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız fayda ile ilişkilidir:

Daha yüksek zeka,

Daha iyi iletişim ve sosyal beceriler,

Daha az davranış sorunu,

DEHB, otizm ve serebral palsi riskinde azalma.

Omega 3 Göz Sağlığını İyileştirebilir

Bir tür omega-3 olan DHA, göz retinasının önemli bir yapısal bileşenidir. Yeterli DHA almadığınızda görme sorunları ortaya çıkabilir.

İlginç bir şekilde, yeterli miktarda omega-3 almak, dünyanın önde gelen kalıcı göz hasarı ve körlük nedenlerinden biri olan makula dejenerasyonu riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

Omega 3 Metabolik Sendromun Belirtilerini Azaltabilir

Metabolik sendrom, bir çok sağlık problemi için belirleyici faktördür.

Karın yağı olarak da bilinen merkezi obezitenin yanı sıra yüksek tansiyon, insülin direnci, yüksek trigliseritler ve düşük “iyi” HDL kolesterol seviyelerini içerir.

Kalp hastalığı ve diyabet de dahil olmak üzere diğer birçok hastalık riskinizi artırdığı için önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Omega-3 yağ asitleri, metabolik sendromlu kişilerde insülin direncini, iltihabı ve kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebilir.

reklam
reklam