MERAK EDENLERE DETAYLARIYLA ARALIKLI ORUÇ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kilo vermek isteyenler için aralıklı oruç, son on yılın en popüler sağlık trendlerinden biri haline geldi. Aralıklı oruç, herhangi bir kaloriyi uzun süre tüketmekten kaçındığınız bir yeme düzenidir. Genellikle bu süre 12 ile 40 saat arasında sürer. Oruç sırasında su, sade kahve ve diğer kalorisiz içeceklere izin verilir, ancak katı yiyeceklere veya kalori içeren içeceklere izin verilmez.

Aralıklı Oruç Çeşitleri
Zaman kısıtlamalı yeme
Her gün 12 saat veya daha uzun süre oruç tutmayı ve kalan saatlerde yemek yemeyi içerir. Popüler bir örnek 16/8 yöntemidir. Günlük 16 saatlik oruç ve 2, 3 veya daha fazla öğün sığdırabileceğiniz 8 saatlik yemek yeme penceresi içerir. Örneğin kahvaltınızı saat 10.00’da yaptınız o zaman akşam 18.00’da yemeyi kesmeniz gerekiyor.
5:2 diyeti
5:2 diyeti, haftanın 5 günü normalde yaptığınız gibi yemek yemeyi ve kalan 2 gün kalori alımınızı 500-600 ile sınırlamayı içerir.
Ye Dur Ye yöntemi
Haftada bir veya iki kez 24 saatlik oruç tutmayı içerir. Yani bir gün boyunca sadece kalorisiz içecek tüketmeyi içerir.
Savaşçı diyeti
Savaşçı Diyeti, aralıklı oruç tutma biçimini içeren ilk popüler diyetler arasındaydı. Gün boyunca az miktarda çiğ meyve ve sebze yemeyi ve geceleri büyük bir öğün yemeyi içerir.

Kilo kaybını destekleyebilir ve metabolik sağlığı iyileştirebilir
İnsanların aralıklı orucu denemelerinin iki ana nedeni, kilolarını ve metabolik sağlıklarını yönetmektir. Metabolik sağlık, vücudun enerjiyi ne kadar iyi işlediğinin veya metabolize ettiğinin bir göstergesidir. Genellikle kan basıncı, kan şekeri ve kan yağ seviyeleri ile ölçülür.
Oruç tutmak veya yemekten kaçınmak bir kalori açığı yaratabilir, bu da vücudunuzun mevcut ağırlığını korumak için ihtiyaç duyduğundan daha az kaloriye sahip olduğu anlamına gelir. Araştırmalar, bazı aralıklı oruç türlerinin kilo kaybı için günlük kalori alımınızı sınırlamaya dayanan diğer diyetler kadar etkili olabileceğini gösteriyor. 16/8 yöntemine benzer zaman kısıtlamalı yeme rutinleri, doğrudan kilo kaybıyla bağlantılı olan bir tür aralıklı oruçtur.
Aralıklı oruç, oruç döneminde kalori alımınızı doğal olarak ortadan kaldırmanın yanı sıra, açlık hissini bastırırken tokluk hissini artırmak için iştahınızı düzenleyerek kilo kaybını destekleyebilir.
Aralıklı orucun bazı sağlık faydaları daha görülmüştür: kan basıncını düşürebilir, kan şekerini iyileştirebilir, hasarlı hücreleri onarmaya ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Aralıklı orucun negatif yanları
Aralıklı oruç disiplin, kısıtlama ve önceden planlama gerektirir. Dahası, programınız iş, aile veya diğer yükümlülükler nedeniyle günden güne değişiklik gösterme eğilimindeyse, kalori alımınızı belirlenmiş bir zaman diliminde tutmak zor olabilir.
Aralıklı orucu ilk denediğinizde, fark edebileceğiniz ilk şeylerden biri, daha aç hissetmenin yanı sıra ruh halinizdeki iniş ve çıkışlardır. Başlangıçta artan açlık seviyelerinin yanı sıra oruç tutmanın baş ağrısı, kabızlık, yorgunluk, uyku bozuklukları ve daha fazlası gibi yan etkileri olabilir. Dahası, sinirlilik ve kaygı, düşük kan şekeri düzeylerinin klasik belirtileridir. Bunlar yaygın görülen bedensel tepkidir.

Kimler için uygun değil?
Aralıklı oruç genellikle güvenli kabul ediliyor. Fakat bu diyete uygun olmayanlar yani kalori alımının uzun bir süre kısıtlanması sağlığı için tehlikeli olanlar şöyle:Diyabetli bireyler, çocuklar ve ergenler, hamile veya emziren insanlar, bazı ilaçların kullanımı, yeme bozukluğu öyküsü olan insanlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!