reklam
reklam

Kurban Bayramı ve Beslenme. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

3 Ekim 2022 - 10:48

Kurban Bayramı ve Beslenme

Kurban Bayramı ve Beslenme
Son Güncelleme :

19 Temmuz 2021 - 14:20

48 views

Kurban bayramı boyunca kırmızı et ve tatlı tüketiminin miktarı ve yeme sıklığının fazlaca artmasıyla birlikte, kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları risk altındadır. Ancak yüksek kırmızı et ve sakatat tüketiminin herkesin sağlığını kötü etkilediği unutulmalı.
Kurban bayramında genel olarak tabağımızın dengeli bir besin grup dağılımı içermesine ve yiyeceklerin porsiyon miktarlarına dikkat etmek gerekir.
Dikkat Edilmesi Gerekenler
– Özellikle gıda zehirlenmesinin önüne geçmek için, pişirmek için buzluktan çıkartılan etleri, yine buzdolabının soğuk bölümünde çözdürmeli, çözdürülen eti hemen pişirilmeli, tekrar dondurmamalısınız.
– Pişirme yöntemi olarak; kızartma ve kavurma yerine haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.
– Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri oldukça yüksektir. Kırmızı etin ortalama yağ içeriği, görünür yağlar ayrılsa dahi %20’dir. Bu yüzden pişirme sırasında ete ilave olarak iç ve kuyruk yağ eklenmemesi kolesterolünü daha fazla yükseltmemek için önemlidir.
– Mide rahatsızlıkları çeken kişilerin eti 24 saat beklettikten sonra tüketmesi önemlidir. Çünkü dinlendirilmeyen ette ölüm sertliği olduğu için sindirmesi oldukça zordur.
– Etler mangal yapılacaksa; kömürleşecek şekilde kızartılmamalıdır. Kömürleşen etler kanser riski taşıdığı için son derece sağlıksızdır. Aynı zamanda etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açmaktadır.
– Etlerin yanında bol limonlu ve yeşillikli bir salata tercih ederek hem etteki demirin emilini hem de lif alımızı arttırabilirsiniz. Eti sebzelerle birlikte pişirerek yediğiniz öğünden aldığınız vitamin oranını arttırabilirsiniz.
– Etlerin yanında rafine edilmiş tahıl olan pilav, makarna yerine bulgur, tam buğday makarna ve asitli, gazlı içecekler yerine ayran, yoğurt ve cacık tüketilmelidir.
– Tatlı olarak ise şerbetli ve hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli. Sütlü tatlı porsiyonunda da aşırıya kaçılmamalıdır.

reklam
reklam