Kiralar uçtu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahmutlar Post Gazetesi Köşe yazarı Sudi Çandır son zamanlardaki Kiraların artışını sosyal medyada değerlendirdi. Çandır, “Asgari ücrete denk gelen kira bedelini tek çalışanla karşılamak imkansız” dedi.

Mahmutlar Post Gazetesi Köşe yazarı Sudi Çandır, “Alanya ve ülkedeki kira artışlarını sosyal medyadan değerlendirdi. Alanya dahil ülke genelinde geçtiğimiz yıla göre ev kiralarının %100 arttığına şahit oluyoruz. Türk ekonomisinin itici gücü olan ve çok övündüğümüz konut stoku neden yetmiyor?” sorusuna kendi cevap verdi. Çandır’ın sosyal medyada paylaşımına cevap veren esnaf Hayri Hastürk, “Vatandaş kira öder gibi ev sahibi olma hayalini kurarken, maalesef ev almış gibi kira öder hale geldi” dedi.

“KİRALARIN YÜKSELMESİNİN NEDENİ MÜLTECİLER”

Çandır, “Son 5 yılda 8 milyon Suriyeli ve 2 milyon civarında çeşitli uyrukta insanlar ülkemize geldi. 10 milyon insan yaklaşık 2,5 milyon konuta yerleşti ve bu da kiralık ev stokunu eritti. Talep çok olunca da kiralar fahiş değerlere yükseldi. Asgari ücrete denk gelen kira bedellerini tek çalışanla karşılamak ise imkansız hale geldi. Çözüm; Mültecilerin en kısa sürede toplanıp ülkelerine yakın kamplara yerleştirilmesi. Yabancıya konut satışının bir süreliğine askıya alınarak kendi vatandaşımızın korunmasıdır” dedi.

“AVRUPA’DAKİ GİBİ DEVLET KİRA YARDIMI VERSİN”

Çandır, “Yabancılar aldıkları daireleri 1 ay tatilleri dışında kullanmayıp atıl vaziyette bırakıyorlar. Bu konuda yasal bir düzenlemenin yapılması ve el altından beyanda bulunmadan Apart olarak kiraya vermelerinin önlenmesi. TEFE ve TÜFE artışlarını hiçe sayan konut sahiplerine yasal yaptırımlar getirilmesi. İnsanca yaşayacak ücret verilene dek geliri 3 bin liranın altında olan vatandaşlara kira yardımı yapılması Avrupa da bu sistem var” dedi.

“250 BİN DOLAR’A VATANDAŞLIK VERİLMESİN”

Açıklamasının son bölümünde bir not düşen Çandır, “Bu mesele ileri ki aylarda daha da büyüyecek. İktidarın 250 bin dolara TC vatandaşlığı satmaktan bir an evvel vazgeçmesi lazım. Avrupalı’ya da diğer ülkelerin 1 birim parası bizde 10 birim ediyor. Bu denklem eşitlenene kadar Mütekabiliyet yasasının tekrardan uygulanması lazım” dedi.

KİRALAR MİLLETVEKİLLERİNİN GÜNDEMİNDE!

Artan Kiralar milletvekillerinin de gündeminde. Milletvekilleri illerde yaşanan kira sıkıntılarını Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlara iletti. Sorunun çözümü için çalışma başlatıldı. Milletvekilleri kısa sürede alternatifli öneri paketi hazırlanıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Çalışmalarda Avrupa modeli üzerinde duruldu. Avrupa başta olmak üzere batılı ülkelerin büyük çoğunluğunda kiralık evler kişilere değil şirketlere ait oluyor. Şirketler, vatandaşlar ile yaptığı sözleşmeler çerçevesinde kiralarını alıyor. Evler şirketlere ait olduğu için kısa sürelerde çıkartma gibi durumlar söz konusu olmuyor. Yapılan çalışma kapsamında bu modelin Türkiye’ye de uyarlanması düşünülüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!