KİLO VERME SÜRECİNDE YAPILMAMASI GEREKENLER

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gün geçtikçe artan teknolojik imkanlar dahilinde birçok bilgiye kolayca ulaşabilmekteyiz. Fakat bu imkanlar dahilinde yanlış bilgiler de çok hızlı ve geniş kitlelere yayılmaktadır. Birçok alan bu konuda muzdarip özellikle beslenme konusunda yaygın olarak uzman olmayan kişilerin bile bilimsel gerçeklikten yoksun, kimi zaman popülerlik uğruna ortaya attığı söylemler maalesef benimsenip olması gereken gibi gösterilmekte. Bu yüzden kulaktan dolma bilgileri ciddiye almayıp bilinçli olarak adım atmak oldukça önemli. Pandeminin de etkisiyle hareketsizlik ve gerekenden fazla besin tüketiminin bireylerde ağırlık kazanımına yol açtığı bu dönemde sıklıkla uygulandığını duyduğum bu yanlış bilgilerden uzak durmak sağlıklı kilo verme süreci için gereklidir.

-Dengesiz diyetler uygulamak

Sağlıklı ve dengeli bir diyetin makronütrient yani karbonhidrat, protein, yağ oranları belli düzeylerde olmalıdır. Bu yüzden belli besin gruplarını yasaklayan diyetlerden uzak durmak gerekir.

-Ekmek tüketmemek

Ekmek kalori kısıtlı diyetin korkulu rüyası gibi görülse de aslında olmazsa olmazıdır. Tam buğday, çavdar veya tam tahıllı ekmekler tokluk süresini arttırdığı için daha az yemek yemeyi sağlar aynı zamanda lif kaynağı olduğu için sindirim sistemine faydalıdır. Sadece ekmeğin değil her besinin aşırı tüketimi kalori aşımına neden olup vücutta yağ olarak depolandığı için bir besine odaklanıp onu hiç tüketmemek yanlış bir düşüncedir.

-Vücudu uzun süre aç bırakmak

Uzun süren açlık durumlarında vücutta kas ve su kaybı olurken yağ artışı gerçekleşir bu yüzden tartıda azalma görülse de fiziksel incelme oluşmayabilir. İhtiyacınıza uygun saatlerde uygun miktarlarda öğün tüketmek porsiyon kontrolüne yardımcı olur.

-Yağ yakımı için besinlerden medet ummak

Vücudun yağ yakması için tek çare kalori kısıtlı diyet uygulamaktır. Sporla destekleyerek kalori açığı oluşturabilir süreci biraz daha hızlandırabiliriz fakat aç karna limonlu su içmek gibi yöntemler ile yağ yakamayız.

-Ödem attırıcı bitki çaylarını kontrolsüzce içmek

Bitki çayları vücutta ilaç benzeri etkiler yapabildikleri için fazlası yan etki gösterebilir ve böbreğe yük oluşturabilir mutlaka bilinçli tüketilmelidir.

-Sağlıklı beslenme alışkanlığı oluşturmamak

Beslenme alışkanlığını değiştirmek yerine sadece kilo verme sürecinde beslenmeye dikkat etmek kilo koruma döneminde zorlanmaya neden olmaktadır. Sürdürülebilir sağlıklı beslenme özellikle öğünler arası dengeleme mantığı ve porsiyon kontrolü yardımıyla mümkündür ve hastalık olmadığı durumlarda her besin tüketilebilir.

-Light ürünleri sıkça tüketmek

Light ürünler diğer ürünlere göre daha düşük kalori içeriğine sahip olsa da fazla porsiyonlarda tüketmek kilo verimini olumsuz etkiler. Çoğu light ürünün içeriği temiz olmadığı için tüketmeden önce içindekiler kısmına bakmakta fayda vardır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!