KİLO VERİMİNDE ETKİLİ VİTAMİN VE MİNERALLER

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Kilo verme sürecindeki bazı bireyler diyete çok güzel uyum sağlansa da kilo vermede beklenen hızda bir ilerleme görmeyebilir. Eğer kan değerlerinde anormal bir durum yoksa bu durumda vitamin ve mineral eksikliğinden şüphelenebiliriz. Çünkü, vücudun kilo kaybı için mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlayan birkaç vitamin ve mineral vardır.

Dengeli bir diyet, besin gereksinimlerinin çoğunu karşılayabilir. Ancak hem yetersiz beslenme hem de bağırsaklardaki emilim sorunundan kaynaklı vücutta vitamin ve mineral eksiklikleri oluşabilir. Tüm vitamin ve mineral eksiklikleri vücuda aynı şekilde etki etmez, bazıları kilo verimini zorlaştırabiliyor.

 

D vitamini

D vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için kritik öneme sahiptir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm D vitamini güneş ışınları sayesinde alabilir. Yine de günümüzde çoğu insan iç mekanlarda çok fazla zaman geçirdiği veya güneşli olmayan iklimlerde yaşadığı için D vitamini eksikliği oldukça yaygın.

Yiyeceklerden yeterince D vitamini almak zor, bu nedenle takviyeler sıklıkla önerilir.

 

Besin kaynakları: Güneş en iyi D vitamini kaynağı olmakla birlikte, bazı besinler D vitamini bakımından zengindir. Bunlar; Somon, ton balığı, sardalya, yumurta sarısı ve D vitamininden zenginleştirilmiş besinler.

 

B vitaminleri

B vitaminleri, tam olarak işleyen bir metabolizma için gereklidir. B vitaminlerinin ana işlevi, vücudunuzun karbonhidrat, protein ve yağı metabolize etmesine ve depolanan enerjiyi yiyeceklerde kullanmasına yardımcı olmaktır.

Örneğin B1 vitamini olan tiamin, vücut hücrelerinin karbonhidratı enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Başka bir deyişle, bu vitaminlerden bir veya daha fazlasının düşük seviyeleri, metabolizmanızın en iyi şekilde çalışmayacağı anlamına gelir. Bu kilo vermeyi daha da zorlaştırır.

 

Besin kaynakları: Baklagiller, muz, patates, yumurta, süt, tam tahıllar.

 

Demir

Demir, vücudun besinlerden enerji üretmesine yardımcı olmada rol oynayan bir vitamindir. Kaslar da dahil olmak üzere vücuttaki tüm hücrelere oksijen taşınmasına yardımcı olur. Bu da yağ yakmalarına yardımcı olur.

 

Besin kaynakları: Yağsız et, kabuklu deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, pekmez.

Vücut ette bulunan demiri bitki bazlı bir kaynaktan gelen demirden daha iyi emer. Bu yüzden hayvansal ürünler demir deposunu doldurmak için gereklidir.

İyi bir C vitamini kaynağı ile birlikte demir açısından zengin yiyecekler yemek emilimi artırmaya yardımcı olur.

 

Magnezyum

Magnezyum vücutta enerji üretimi için gereklidir. Bu mineral, 300’den fazla enzim sisteminde bir kofaktör görevi görür. Bu yüzden eksikliği enerji mekanizmasını olumsuz etkileyebilir.

 

Besin kaynakları: Yağlı tohumlar, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!