Kan Şekerini Düzenleyen 5 Süper Besin

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prediyabet, diyabet veya kan şekerini etkileyen diğer rahatsızlıkları olan kişiler için diyet, sağlıklı kan şekeri düzeylerini korumanın önemli bir parçasıdır. Vücut ağırlığı, aktivite, stres ve genetik gibi faktörler de kan şekerinin korunmasında rol oynasa da, sağlıklı bir diyet uygulamak kan şekeri kontrolü için kritik öneme sahiptir. Eklenti şeker ve rafine karbonhidratlar da dahil olmak üzere bazı gıdalar kan şekeri dalgalanmalarına katkıda bulunabilirken, diğerleri genel sağlığı teşvik ederken kan şekeri kontrolünü optimize edebilir.

  1. Deniz ürünleri

Balık ve kabuklu deniz ürünleri de dahil olmak üzere deniz ürünleri, kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olabilecek olan bileşenler yan, protein, sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sunar.

Protein kan şekeri kontrolü için gereklidir. Sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur ve yemek sonrası kan şekeri artışlarını önler, ayrıca tokluk hissini artırır. Ayrıca, sağlıklı kan şekeri seviyeleri için gerekli iki etki olan aşırı yemeyi önlemeye ve aşırı vücut yağ kaybını desteklemeye yardımcı olabilir.

Somon ve sardalye gibi yağlı balıkların yüksek miktarda alınmasının kan şekeri regülasyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  1. Kurubaklagiller

Kurubaklagiller, kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilecek magnezyum, lif ve protein gibi besinler açısından zengindir. Çözünür lif ve dirençli nişasta bakımından özellikle yüksektir, bu da sindirimi yavaşlatır ve yemeklerden sonra kan şekeri tepkisini iyileştirebilir.

Birçok çalışma, kurubaklagil yemenin sadece kan şekeri düzenlemesine fayda sağlamadığını, aynı zamanda diyabet gelişimine karşı korunmaya da yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  1. Bamya

İçeriğindeki polisakkaritler ve flavonoid antioksidanlar zengin bir kan şekeri düşürücü bileşik kaynaklarıdır. Bamyadaki ana polisakkarit olan rhamnogalakturonan, güçlü bir antidiyabetik bileşik olarak tanımlanmıştır.

Ülkemizde bamya tohumları, güçlü kan şekeri düşürücü özellikleri nedeniyle diyabet tedavisinde uzun süredir doğal bir çare olarak kullanılmaktadır.

  1. Brokoli

Test tüpü, hayvan ve insan çalışmaları, sülforafan açısından zengin brokoli özütünün güçlü antidiyabetik etkilere sahip olduğunu, insülin duyarlılığını artırmaya ve kan şekerini ve oksidatif stres belirteçlerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Brokolide bulunan bu değerli sülforafan içeriğini  artırmanın en iyi yolu brokoliyi çiğ veya hafif buharda pişirmektir..

  1. Bal kabağı ve çekirdeği

Lif ve antioksidanlarla dolu balkabağı, kan şekeri regülasyonu için mükemmel bir seçimdir. Aslında balkabağı, Meksika ve İran gibi birçok ülkede geleneksel bir diyabet ilacı olarak kullanılmaktadır Kabak, kan şekerini düzenleyici potansiyelleri için araştırılan polisakkaritler adı verilen karbonhidratlarca yüksektir.

Kabak özleri ve tozları ile yapılan tedavilerin hem insan hem de hayvan çalışmalarında kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

Kabak çekirdeği sağlıklı yağ kaynağıdır bu da onu kan şekeri kontrolü için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!