Kamuoyu oluşturalım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahmutlar’ın İlçe olması için gaza basıldı. MAHKOD Derneği ve İlçe Yaptırma Platformu İlçelik için çalışmaları hızlandırdı.

Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği MAHKOD Başkanı Mesut ile Mahmutlar İlçe Yaptırma Platformu Başkanı Sudi Çandır Mahmutların İlçe olması için çalışmalarına hız verdi. TV. Programlarında kamuoyu oluşturduklarını dile getiren MAHKOD Başkanı Mesut İlhan ‘Her Platformda çalışmalarımız devam ediyor. Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve Genel Başkanlarına İlçelik dosyası sunacağız. Kasım ayı ile birlikte yollara düşeceğiz’ dedi.

BİRLİK BERABERLİK DAVETİ

Ağlamayan bebeğe meme vermezler diyen Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği MAHKOD Başkanı Mesut İlhan “İlçelik Mahmutlar ’a bu kadar yakın iken tüm halımızı Kamuoyu oluşturmaya davet ediyorum. Her ortamda artık Mahmutların İlçe olmasını dile getirmeliyiz. Bir elin nesi var iki elin sesi var misali birlik beraberlik olmaya davet ediyorum” dedi.

SİYASİ GENEL BAŞKANLARA DOSYA SUNULACAK

MAHKOD ve İlçe Yaptırma Platformu işbirliğinde İlçe olmak için her platformda çalışmalar yapıldığını dile getiren MAHKOD Başkanı Mesut İlhan “ Alanya İlçe Yaptırma Platformu Başkanı ile Alanya’da TV programlarına çıkarak ilçelik ile ilgili kat ettiğimiz yolu halkımız ile paylaştık. Niçin İlçe olmalıyız sorusuna cevaplar verdik. Siyasi partilerin İlçe başkanları ile görüşmeler yaptık, sırada genel başkanlar var. İlçe oluncaya kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

MECLİSE VERİLEN GENEL GEREKÇE

Antalya İlimizin Alanya İlçesine bağlı olan ve hâlihazırda mahalle statüsünde bulunan Mahmutlar, Büyükşehir Yasası ile Belde Belediyesi statüsünü kaybetmiştir. Mahmutlar’ın nüfus yoğunluğu her geçen gün artmaktadır. 2021 yılı TÜİK verilerine göre Mahmutlar’ın nüfusu 52.844 kişidir, bu nüfusa yerleşik yabancılar ve belirli dönemde gelen ancak başka şehirlerde ikamet eden vatandaşlarımızda eklendiğinde, nüfus yüz elli binin üzerine çıkmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda göç alan bölgede birçok hizmet aksamaktadır. Mevcut resmi nüfusu ile bile Mahmutlar, Antalya’nın en kalabalık mahallesi özelliğini taşımakta, birçok ilçe nüfusundan fazla vatandaşımıza ev sahipliği yapmaktadır.

Mahmutlar’ın Belde Belediyesinin kanunla kapatılmasından sonra yaşanan süreçte, bölge yeteri kadar kamu hizmet ve olanaklarından yararlanamamaktadır. Bölge halkı eğitim, sağlık ve güvenlik gibi pek çok kamu hizmetinden yoksun kalmaktadır. Mahmutlar halkının ödediği vergiler oranında aldığı hizmetler yetersizdir, Mahmutlar halkının talep ve doğrultuları noktasında ilçe taleplerinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Özel sektörün finans, ticaret ve benzeri yatırımları ile birçok ilçe ve neredeyse bazı illerin nüfusundan fazla yatırım yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Mahmutlar ‘ın tarım ve turizm başta olmak üzere ülke ve şehir ekonomisine katkısı ise artarak devam etmektedir. İlçe statüsüne erişimi ile gerek tarım ve tarımsal endüstri başta olmak üzere, turizm, lojistik başta olmak üzere birçok alanda yatırımların artacağı öngörülmektedir.

Tüm bahse konu olan gerekçeler uyarınca, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 126’ncı maddesinin “Türkiye, merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere; iller de diğer kademeli bölümlere ayırılır.” hükmü uyarınca Antalya İli, Alanya İlçesine bağlı Mahmutlar Mahallesinin ilçe olması amaçlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1-Ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan ilçe olmasında büyük faydası bulunan Antalya İlinin Mahmutlar Mahallesinin ilçe olması öngörülmekte, bu ilçeye bağlanacak mahalleler ekli (1) sayılı listede gösterilmektedir.

MADDE 2-Merkezi idare tarafından ilçenin kuruluşu ile ilgili oluşturulacak teşkilata ait kadroları ihdas etmeye Cumhurbaşkanı yetkilendirilmektedir.

Geçici Madde 1- İdare Kurulu oluşturuluncaya kadar yetkili idare kurulu belirtilmektedir.

MADDE 3 – Yürürlük maddesidir.

MADDE 4- Yürütme maddesidir.

ANTALYA İLİNDE MAHMUTLAR ADIYLA BİR İLÇE KURULMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1 – Ekli (1) sayılı listede adları yazılı mahalleleri kapsamak ve merkezi Mahmutlar Mahallesi olmak üzere, Antalya ilinde Mahmutlar adıyla bir ilçe kurulmuştur.

MADDE 2 – Bu kanunla kurulan ilçede, merkezi idare tarafından oluşturulacak teşkilata ait kadroları ihdas etmeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Geçici Madde 1- Bu kanunla kurulan ilçede, ilçe idare kurulları oluşturuluncaya kadara bu yerdeki adli, idari ve diğer işlemler eskiden bağlı olduğu ilçenin idare kurulu tarafından yürütülür.

MADDE 3 – Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

KURULACAK MAHMUTLAR İLÇESİNE BAĞLANACAK MAHALLELER

1.Cumhuriyet Mahallesi (Mahmutlar-Merkez)

 1. Yenimahalle Mahallesi (Mahmutlar-Merkez)
 2. Yukarı Mahallesi (Mahmutlar-Merkez)
 3. Kestel Mahallesi
 4. Yaylalı Mahallesi
 5. Kargıcak Mahallesi
 6. Seki Mahallesi
 7. Isbatlı Mahallesi
 8. İshaklı Mahallesi
 9. Aliefendi Mahallesi
 10. Demirtaş Mahallesi
 11. Keşefli Mahallesi
 12. Yeşilöz Mahallesi
 13. Hocalar Mahallesi
 14. Uğrak Mahallesi
 15. Özvadi Mahallesi
 16. İmamlı Mahallesi
 17. Büyükpınar Mahallesi
 18. Beyreli Mahallesi
 19. Kocaoğlanlı Mahallesi
 20. Gözüküçüklü Mahallesi
 21. Şıhlar Mahallesi
 22. Yaylakonak Mahallesi
 23. Tırılar Mahallesi
 24. Çamlıca Mahallesi
 25. Beldibi Mahallesi
 26. Fakırcalı Mahallesi
 27. Başköy Mahallesi
 28. Sapadere Mahallesi
 29. Karapınar Mahallesi
 30. Yalçı Mahallesi
 31. Kuzyaka Mahallesi
 32. Uzunöz Mahallesi
 33. Gümüşkavak Mahallesi
 34. Alacami Mahallesi
 35. Bucak Mahallesi
 36. Taşbaşı Mahallesi

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!