Kalori Açığı Nedir? Nasıl Sağlanır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Daha önce kilo vermeyi denediyseniz kalori açığının gerekli olduğunu duymuşsunuzdur.

Kalori, yiyecek ve içeceklerden aldığımız bir enerji birimidir ve yaktığımızdan daha az kalori tükettiğimizde kalori açığı oluştururuz.

Her gün yaktığımız veya harcadığımız kaloriler aynı zamanda kalori harcaması olarak da bilinir ve üç bileşeni içerir:

Dinlenme Metabolizma Hızı (DMH)

DMH, nefes alma ve kan dolaşımı gibi fizyolojik faaliyetler için vücudun dinlenme sırasında kullandığı kaloriyi ifade eder.

Gıdaların Termik Etkisi

Bu, vücudun yiyecekleri sindirmek ve metabolize etmek için harcadığı kalorileri içerir.

Aktivite Enerji Harcaması

Bu, egzersiz ve ev işi yapma gibi egzersizle ilgili olmayan aktiviteler için harcanan kalorileri ifade eder.

Vücudunuza kalori harcamasının bu üç bileşenini desteklemek için gerekenden daha az kalori sağlarsanız, vücudunuzu kalori açığına sokarsınız. Bunu uzun süre boyunca tutarlı bir şekilde yapmak ise kilo kaybına neden olur.

Kalori ihtiyacının hesaplanması

Çoğu insan için günde 500 kalorilik bir kalori açığı kilo vermek için yeterlidir ve açlığınızı veya enerji seviyenizi önemli ölçüde etkilemez.

Bu kalori açığını oluşturmak için, enerji ihtiyacınızın ne olduğunu bilmeniz gerekir. Yani tam olarak vücudunuzun enerji harcamasını desteklemek için ihtiyaç duyduğu kalori sayısıdır. Kilo verdikçe, enerji ihtiyacınız zamanla azalacaktır ve kalori alımınızı kilo verme hedeflerinize göre ayarlamanız gerekecektir.

Yine de, sağlıklı kilo vermeyi ve yeterli besin alımını sağlamak için, günde 1.200 kaloriden düşük diyet uygulanmamalıdır.

Kalori açığı elde etmenin yolları

Daha az kalori tüketerek veya fiziksel aktivite seviyenizi artırarak veya her ikisini birden yaparak bir kalori açığı elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, günlük egzersiz yapmak için zamanınız, enerjiniz veya motivasyonunuz olmayabileceğinden, tek başına egzersiz yapmak yerine diyet yoluyla bir kalori açığı oluşturmak daha kolay ve daha sürdürülebilir olabilir. Ayrıca, egzersiz birçok insanın inandığı kadar çok kalori yakmaz.

Başka bir deyişle, her gün 500 kalori daha az almak, egzersiz yaparak bu kaloriyi yakmaktan daha kolay olabilir. Bununla birlikte, genel sağlık üzerindeki yararlı etkileri nedeniyle kas güçlendirici ve aerobik egzersizleri uygulamanız önerilir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!