HEM ASKER, HEM DEMOKRASİ BİR ARADA. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

3 Şubat 2023 - 00:46

HEM ASKER, HEM DEMOKRASİ BİR ARADA

HEM ASKER, HEM DEMOKRASİ BİR ARADA
Son Güncelleme :

31 Ocak 2012 - 10:54

347 views

Olur mu..? Toplum tarihine bakarsak Demokrasi idaresinin yayıldığı geçen yüz yıla kadar Asker ve Sivil idare zaten hep bir arada yürümüş. Kral, Padişah, İmparator kılıcı kuşanmış savaşmış, dönmüş devletin başına geçmiş ülkeyi idare etmiş. BU ALIŞKANLIK ŞİŞEDEKİ SU DEĞİLKİ BİTİNCE BİTTİ DİYELİM.
Dünyanın her yerinde, birçok ülkede Demokrasi (HALK İDARESİ) durmadan imtihan veriyor. Hükümetler cıvıtıyor. Asker geliyor, karışıklık biraz düzeliyor, “Devam edin” diye gene geri veriyorlar, bir zaman iyi gidiyor sonra gene bozuluyor, hadi gene asker gelsin. Demokrasiye geçip de bu durumu düzelten, son veren ilk ülkelerden biride Amerika. Adamlar (1800) yüzlü yıllarda bunu becermişler. Avrupa ve Japonya (1950’ler) den itibaren, Rusya son (20) yıldır, “ARAP BAHARI” ülkeleri ise daha düzenin kurulması için savaşıyorlar, Güney Amerika ve Ülkemizde ise daha yeni, yeni düzeliyor.
PEKİ BÜTÜN BU ASKERDİ, SİVİLDİ KARGAŞASI BİTİNCE NE OLACAK, NASIL BİR DÜZEN, NASIL BİR KARGAŞA BİZİ BEKLİYOR BİLİYOR MUYUZ? GÜZEL YURDUMUN ARİF İNSANININ VERDİĞİ CEVAPLARI ŞİMDİDEN DUYAR GİBİYİM, NERDEYSE KAHKAKAHALARLA GÜLECEĞİM, SAĞOLUN, VAROLUN.
Gelelim (80) Askeri darbesine. Suçlu iki baş bulundu, arakasında “ sadece bu ikisi mi” dendi, arkasından “ bakanlıkları yürüten komutanlar” dendi, arkasından şehirleri yöneten “ komutanlar” dendi, arkasından “ bunların emirlerini yürüten bütün askeri ve sivil amirleri” dendi.  BÜTÜN BUNLAR NE DEMEK BİLİYORMUSUN…!  İSİMLER, YAPTIKLARI, ŞAHİTLER, DELİLER V.S YARGIYA HER GÜN BİR YENİSİ EKLENDİKCE BU KONU YILLARA UZAYACAK, İŞİN İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR DURUMA GİRİLECEK, DÜNYADAKİ BÜYÜK SORUNLAR PATLAK VERDİKCE BU KONUDA KAYBOLUP GİDECEK. BİR KAÇ KİŞİYİ ORTAYA ÇIKARIPDA BU YARGILAMA YAPILACAKSA BU HİÇ BİR ZAMAN “ADİL” BİR YARGILAMA OLAMAZ, ESAS CAZALANDIRILMASI GEREK BİRÇOK KİŞİ “ARADA KAYNAR” GİDER. Bunlar kim midir? Bir üst alttakine olay çıkaranı “atın içeri” der, emri uygulayan  “kafasına ve çıkarına göre adam toplayıp, bunlara içeride “kafasına ve çıkarına” göre türlü, türlü davranıp eziyet edip, öldürüp, gömerse bence esas “ BULUNUP, YARGILANACAK, CEZALANDIRILACAK” bunlardır. ÜÇ, BEŞ İSİMLE, BEŞ, ON ADAMLA YAPILACAK YARGILAMANIN ŞİMDİKİ TV DİZİLERİNDEN PEK FARKI OLMAZ.
‘Amann be kardeşim, neyin üstesinden hakkıyla gelmişiz de bununkinden geleceğiz’ diyenler çoğunlukta. HOŞCA KALIN.
MAYDONOZ: İngiltere’de Müslüman dinine geçenler çoğalıyor. Ülkeye dışarıdan gelen Müslümanlar ile Müslüman olan İngilizler ülkenin bir çok yerinde (30)’dan fazla, İngiliz hükümetinin müsaadesi ile “ŞERİAT MAHKEMELERİ” kurmuşlar. Kendi aralarındaki sorunları buralara götürüp, Şeriat hocasının kararına göre çözümleyip buna uyuyorlarmış, çokta başarılı olmuşlar. Oldum olası İNGİLİZ SİYASETİNDEN çekinirim. Bütün dünya siyasetçileri bilirler ki “DÜNYA BİR KAZAN, KEPÇEYİ ELİNDE TUTAN İNGİLİZ SİYASİLERİ”. Hangi taşı kaldırırsanız onlar var, var bu işte de bir “ hincilik” ama ne? Aynı ülkede son yirmi yılda resmi evliliklerde artmış. BİLİM ADAMLARI İNCELEMİŞLER VE ŞÖYLE DEMİŞLER, “İNSANLAR TOPLU OLARAK, DİŞİ VE ERKEK BİRLİKTE YAŞAYAN HAYVAN SINIFI İÇİNDEDİR, BUNUN DIŞINDA YAŞAYAMAZLAR”. Hastalıkta, sağlıkta, iyi günde, kötü günde insanın yanındaki hayat arkadaşı değil mi, Ona yatak da bir bardak suyu verecek…!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.