GASTRİT HASTALARI İÇİN BESLENME TAVSİYELERİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gastrit, mide zarı iltihabı türleri için ortak olarak kullanılan bir terimdir. Çok fazla alkol almak, ağrı kesici ilaçların aşırı kullanımı ve H.pylori bakterilerinin tümü gastrite neden olabilir. Yaygın semptomlar arasında mide bulantısı, kusma ve midede kazınma hissi bulunmaktadır.
Gastrit semptomları yenilen yiyeceğe göre fazlaca artabildiği için bu hastalığa uygun beslenmek oldukça önemlidir.

Gastrit semptomlarını azaltmak için bunları uygulayabilirsiniz:
Anti-inflamatuar diyet
Gastrit, sindirim sistemi kötüleştiğinde aktive olur ve mide zarı iltihaplanır. İnflamasyonu azaltan yiyecekleri yemeyi seçebilir ve mide zarının tahriş olmasına neden olan yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.
Tetikleyici gıdalar kişiden kişiye değişebilir ve bir hafta boyunca bir gıda günlüğü tutmak, tam olarak hangi gıdaların gastritinizi alevlendirdiğini belirlemenize yardımcı olur.

Genel olarak, aşağıdaki yiyecekler midenizi kaplayan mukoza zarında iltihaplanma yapma eğilimindedir:
Fazlaca işlenmiş ve koruyucu içeren gıdalar; abur cuburlar, işlenmiş etler, hazır yemekler.
Gluten içeren gıdalar.
Asitli gıdalar; turunçgiller, sirke, hardal.
Süt ürünleri.
Şeker oranı yüksek yiyecekler.

Probiyotikler
Probiyotikler sindiriminizi iyileştirebilir ve bağırsak hareketlerinizi düzenli tutabilir. Probiyotik takviyesi almak, sindirim sisteminizdeki iyi bakterileri destekleyecek ve bu da H. pylori’nin yayılmasını durduracak ve bağırsaklarınızı iyileştirme sürecini başlatmaya yardımcı olacaktır. Yoğurt ve kefir gibi probiyotik içeren fermente gıdaları tüketebilirsiniz.

Daha küçük öğünler oluşturun
Gastrit semptomları sadece yediklerinizle şiddetlenmez; ayrıca nasıl yediğinize göre daha da kötüleşebilir. Gastritiniz olduğunda, sindirim sürecini mideniz ve bağırsaklarınız için mümkün olduğunca kolaylaştırmak önemlidir.
Büyük bir yemek yediğinizde, tüm bu yiyeceği enerjiye ve atığa dönüştürmek için sindirim sisteminize baskı uygular. Bu nedenle, günde iki veya üç kez büyük öğünler yemek yerine, gün boyunca daha küçük öğünler yemek, gastrit semptomlarını hafifletebilir.

Ballı yeşil çay
Bal ile yeşil çay içmenin gastriti iyileştirmek için çeşitli potansiyel faydaları vardır. Ilık su içmek sindirim sistemini rahatlatabilir ve midenizde sindirimi kolaylaştırabilir. Yapılan bir çalışmada haftada sadece bir kez ballı çay içen gastritli kişilerde önemli fark olduğunu gösterdi.

Yaşam tarzı değişiklikleri
Gastrit, mide kanseri gelişimi için bir risk faktörüdür, bu nedenle, eğer varsa, yaşam tarzı seçimlerinizin özellikle farkında olmanız önemlidir.
Gerekirse kilo verilmeli, sigara ve alkol tüketilmemeli. Aspirin ve ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları kullanmaktan kaçınılmalı çünkü bunlar zamanla mide zarınıza zarar verebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!