EVDE KAL CENGİZ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya Zafer Havalimanı, 2012-2016 yılları arasında 4 milyon 73 bin 18 yolcu garantisi veriliyor. 170 bin 534 yolcu havalimanını kullanıyor, garanti sayısının sadece yüzde 4’ü gerçekleşiyor.
5 yıllık garanti karşılığında hazinden çıkan para 26.6 milyon Euro.
Köprüler, yollar, şehir hastaneleri, havalimanları gibi birçok proje müşteri garantisi verilerek ve uluslar arası tahkimde devlet garantisiyle bağıtlanmış sözleşmelerdir.
İlk dönemlerde bu konuya dikkat çektiğimde “Bunlar sol kafa memlekete ne zaman bir çivi çakılsa, kafadan karşı çıkarlar” diye tepki göstermişti bazı yandaşlar.
Bu arkadaşlar ilerici oldukları için hala, 1700 yılların çağ dışı ‘solculuk ve sağcılık’ kavramlarıyla uğraşırken bundan nemalanan çevrelerde malı götürür ama görmezler.
Her neyse, biz rakamlarla devam edelim. 2020 yılı bütçesinde faize ayrılan pay 139 milyar lira.
Toplam bütçenin yüzde 12’lik kısmına denk geliyor. Yatırımlara ayrılan ise 88,5 milyar lira.
Gelelim “müşteri garantili” projelere. Bu garantiler için 2018’de 6,2 milyar bütçe ayrılırken, bu rakam 2019’da 9,7 milyar. 2020’de tam 18,8 milyar olarak belirlendi.
10,5 milyar lirası hasta garantili şehir hastanelerine, 8,3 milyarı ise müşteri garantili köprü ve otoyolları işleten firmalara aktarılacak ki hepsi aynı kişiler.
Bu rakamlar olağan dönemler için öngörülürken, corona salgınıyla birlikte bu modeldeki projelerin neredeyse tamamı bütçeden karşılanacak.
Yani, milletimiz evde kaldığı sürece geçmediği köprüye, kullanmadığı yola, gitmediği hastaneye ödeme yapmaya devam edecek.
20 ila 40 yıllık sürelerle sürüp gidecek ve sen de kuzu kuzu ödeyeceksin.
“Sokağa çıkma yasağı ilan edin” diye çağrı yapan muhalif partiler ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu çok iyi biliyorlar.
Corona iktidarın çalışmadığı yerden sıkıştırdı ve tüm gerçekleri yüzüne vurdu., “İMF bizden para istedi, dünyanın en büyük yedinci ekonomisine sahibiz, Almanya bizi kıskanıyor, ey sen de kimsin” gibi çıkışların altının ne kadar boş olduğunu bizler biliyorduk.
Şimdi umarım sizlerde uyandınız!
Simitçi, kahveci, seyyar satıcı, lokantacı, şoför esnafı, pazarcı, butikçi, mevsimlik tarım işçileri ve diğerleri.
“Evde kal” demek kolay, sen devletsin, gereğini yapmak zorundasın, vatandaşa sahipsiz olduğu hissini vermemelisin, özelleştirip bir küfürbaza verdiğin elektrik şirketine hala sözünüz geçiyorsa, kriz süresince elektriği bedava yaptırtın!
Ülkede seferberlik varken bu kriz bitene dek, müşteri garantili projelere ödeme yapmayıp işi gücü olmayan ihtiyaç sahiplerine dağıtın.

Öyle konut kredisi ile uçak KDV’si ile çözüm olmaz, sen devletsin kardeşim, gün gelir millet devleti gün gelir devlet milleti ayakta tutar. Şimdi sıra sende, o seferberlik akçelerini çıkarma zamanı (Kaldıysa)
Yoksa, Cengiz’den al…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!