Erken doğum ünitesi niye yok?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vatandaş soruyor. “Sağlıkta çağ atladık diyen siyasiler, Alanya’da Erken doğum ünitesi niye yok?”

Mahmutlar’lı esnaf Efe Durusoy, Alanya’da Erken Doğum Ünitesi’nin 2014 yılından beri olmadığını söyleyerek yöneticilere sitem etti.  İki defa başına gelen olayı anlatarak 2014’de erken doğum ünitesinin olmadığını öğrenen Durusoy, “Kaymakama çıktım, ‘ilgileneceğim’ dedi. Yıl 2022, aynı olay tekrar başımıza geldi, fakat yine erken doğum ünitesinin Alanya’da olmadığını öğrendim. ‘Sağlıkta çağ atladık’ diyenlere soruyorum Alanya’da erken doğum ünitesi niye yok?” dedi.

ERKEN DOĞUM YAPACAK KADIN NE YAPACAK?

“Erken Doğum yapacak olan bir kadın ne yapacak?” sorusunu ilgili yöneticilere soran Efe Durusoy, “Alanya’nın siyasetçileri başkanları, iş adamları, 360 bin nüfuslu sözde ‘il olmayı hak ediyor’ diyen siyasetçi büyüklerime soruyorum, “Alanya’da neden Erken Doğum Ünitesi yok? Düğünlere gidip, ziyarette siz neyi anlatıyorsunuz halka. Sözde ‘Sağlıkta çağ atladık, koca koca hastaneler yaptık’ diyorsunuz ama hepsi çözde kalıyor” dedi.

SİYASİ SORUMLUSU KİM?

Alanya’da Erken Doğum ünitesinin olmayışının siyasi sorumlusu kim diye soran Durusoy “Kimse bana kızmasın Alanya’yı yönetenler akıllı işler yapsınlar.  Alanya da ve ALKÜ ambulans vermiyor 112 acil ambulansı hastane talep ederse veririz diyor ve en yakın manavgatta bu ünite var orası da 32 aylık olmayanları kabul etmiyor. Arabası olmayan ya çocuğundan olacak ya da canından. İnanmayan varsa hastaneleri arasın veya gelsin yanıma aradığım numaraları görsün” dedi.

AYNI SIKINTILARI YAŞADIM

Aynı sıkıntıları yaşayan Özcan Güler’ de bir dilekte bulundu. Güler “Antalya’da aynı konu üzerine 2 ay kaldım. Bu sorunu her gün dile getirdik ama kimse sesimizi duymadı. En son eski devlet hastanesini uyuşturucu kullananları tedavi edeceğiz demişlerdi. Keşke eski devlet Hastanesi erken doğum bakım ünitesi olsa” dedi.

SÜRÜYLE DOĞUM OLUYOR

Erken doğum ünitesi nasıl Alanya’da olamaz diyerek hayretler içinde kalan Süheyla Kök “Yeni hastane ve her gün bir sürü doğumun olduğu bir yerde nasıl olurda erken bakım ünitesi olmaz? Bunun la ilgili ne gerekiyorsa yapılması lazım. Bu hastalar Yer varsa Manavgat’a sevk ediliyor değilse Antalya’ya. Yeni doğan bir bebeğin en çok ihtiyacı olan anne sütünü iyi şekilde muhafaza edip o kadar uzak mesafeye götürmek bile ayrı stres zaman kaybıdır” dedi.

HALKIN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRIN

Alanya çok büyük bir şehir Hastanede ise bazı bölümler niye yok açıklamasında bulunan Mahir Karakuş “Alanya hastane konusunda çok yetersiz maalesef. En ufak bir sorun da direk Antalya ya sevk yapılıyor peki neden. Koskoca hastane yaptınız doğru düzgün bir bölüm yok özellikle de çocuklar la ilgili çocuk endokrin çocuk metebolizma çocuk nöroloji çocuk ortopedi neden bu bölümlerin biri dahi yok? Halkın işini kolaylaştırın ki hakta sizi ayakta tuta bilsin. Siz halka destek olmak yerine köstek oluyorsunuz maalesef” dedi.

ERKEN DOĞUMDAN ENGELLİ DOĞDU

Erken doğumdan dolayı engelli doğum olduğunu iddia eden Mahir Karakuş Erken “ Doğum ünitesi olmadığı için 6 aylık ani doğum gerçekleşti.  Alanya Hastanesinden hava ambulansı Antalya ya sevk edildi ama erken doğum nedeni ile bebek görme engelli doğdu. Bu ve bunun gibi o kadar çok vakalar oluyor maalesef. Bunları nedense hep göz ardı ediyorlar. Başına gelmeyen bu durumu bilemez, çok üzücü bir durum” dedi.

BEBEKLERİNİ BİLE KAYBEDEBİLİYORLAR

Mahmutlar Post Gazetesi olarak çok doğru bir konuya değinmişsiniz diyen Mehmet Gülçin “Benim eşimde hamile aynı durumları Şuan yaşıyoruz ve defalarca Antalya ya gönderildik. Her şeye zam geldiği bir zamanda insanlar maddi durum kötü ise hele ki bir de yetişemezlerse hastaneye, bebeklerinden bile olabilirler gelişmiş bir Alanya ama sağlıkta yetersiz ve çok geride” dedi.

ANTALYA YOLLARINDA 12O GÜN GEÇTİ

Başından aynı olay geçen İsmail Yılmaz “Erken doğum ünitesi olmadığı için zamanında bende 120 gün Antalya yollarında gidip geldim o zamanlarda çok söyledik olmadı olmazda. Alanya da siyasetciler halkı oy zamanı hatırlar, arar sorarlar. Çünkü oy lazım, mesela eski hastane bu iş için çok uygun güzel bir tadilatla yeterli sayıda doktorla bu iş çözüme kavuşur” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!