1. Haberler
  2. Güncel
  3. EMEKLİLERDEN ZAM TEPKİSİ

EMEKLİLERDEN ZAM TEPKİSİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2021 Tüm Emekli Sen Alanya Şubesi Örgütlenme Sekreteri Derviş Aslan, 10 bin lira olarak açıklanan yeni emekli maaşına tepki gösterdi

Milyonlarca emekli maaşlarına yapılacak zam oranı netleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklilerinin maaşlarına 5 puanlık artış yapıldığını ve zammın yüzde 42.60 olduğunu açıkladı. En düşük emekli maaşına da yüzde 33.33 oranında zam yapılarak 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseldiğini duyuruldu. Açıklanan rakamın yetersiz olduğunu belirten 2021 Tüm Emekli Sen Alanya Şubesi Örgütlenme Sekreteri Derviş Aslan, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Aslan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Ev kiraları başta olmak üzere temel gıda fiyatları her gün artıyor. Zamlar yağmur gibi yağıyor. Emekli maaşı kiraya yetmiyor. Faturaları ödeyemiyoruz. Emeklinin mutfağı alev alev yanıyor. En düşük emekli maaşının, en düşük memur maaşı ile eşitlenmesi; tüm emekli, dul ve yetim aylıklarına açlık yoksulluk sınırına ve gerçek enflasyon oranına göre zam yapılması; İntibak Yasasının derhal çıkarılması ve Aylık Bağlama Oranının yeniden yüzde 70’e yükseltilmesi gerekir. Açlık sınırının 15 bin lirayı, yoksulluk sınırının 45 bin lirayı aştığı ülkemizde, asgari ücretin bile altındaki 10 bin liralık emekli maaşıyla açlığa, yoksulluğa ve sefalete mahkum edilen milyonlarca emekli açlık sınırının altında yaşıyor. Ev kiraları başta olmak üzere temel gıda fiyatları her gün artıyor. Zamlar yağmur gibi yağıyor. Emekli maaşı kiraya yetmiyor. Faturaları ödeyemiyoruz. Emeklinin mutfağı alev alev yanıyor. Maaşı yetmediği için günlük gıda harcamalarını Tüketici Kredisi ve Kredi Kartıyla karşılamak zorunda kalan emekliler banka kuyruklarında yaşama savaşı veriyor. Yıllarca çalışarak devlete vergi ve sigorta primi ödeyen emekliler, yaşlılığında huzur içinde, mutlu bir şekilde yaşaması gerekirken; ilerlemiş yaşına ve hastalıklarına rağmen yaşamını sürdürebilmek için hâlâ çalışmaya ve iş aramaya devam ediyor. Emekliler böylesine ağır ve zor şartlar altında yaşamaya çalışırken; milyonlarca emeklinin oyunu alarak işbaşına gelen siyasi iktidar, devlet bütçesinden karşıladığı üçer beşer maaş ve huzur hakkı ödemeleriyle yandaşlara, dost ve akrabalara ulufe dağıtıyor. İnsanca yaşanacak maaş isteyen milyonlarca emekliye sıra geldiğinde ise; “bütçe imkanlarını araştırıyoruz, biraz daha sabredin. Emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz inşallah” diye aylardan beri oyalayarak, emeklilerin umutlarını ve hayallerini seçim malzemesi olarak kullanmayı düşünüyor. Hükûmet, emeklileri dilenci gibi görmekten derhal vazgeçmelidir. Yıllarca çalışan, vergi ve sigorta primi ödeyen emekliler sadaka değil, insanca yaşanabilecek bir maaş istiyor. Artık yeter! Devlet bütçesi ve maliye hazinesi, dolar milyarderi ve milyoneri bir avuç holding patronu ve müteahhit için değil, milyonlarca yoksul emekli için harcansın.

2021 Tüm Emekli Sen Alanya Şubesi emeklilerin taleplerini şu şekilde sıraladı;

1) En düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşı ile eşitlensin. Tüm emekli, dul ve yetim aylıklarına açlık yoksulluk sınırına ve gerçek enflasyon oranına göre zam yapılsın.

2) İntibak Yasası derhal çıkarılsın. Aylık Bağlama Oranı yeniden yüzde 70’e yükseltilsin.

3) İkramiye ödemelerinde, çalışan emekli, çalışmayan emekli, özel sandık emeklisi şeklindeki ayrımcı, adaletsiz ve haksız uygulamaya kesinlikle son verilsin.

4) Herkes için eşit, nitelikli, parasız ve ulaşılabilir sağlık hizmeti ilkesine göre, emekli maaşlarından yapılan tüm sağlık kesintileri iptal edilsin.

5) Emekli maaşlarının TÜİK’in açıkladığı gerçeği yansıtmayan enflasyon oranlarına göre hükûmet tarafından tek yanlı olarak belirlenmesi uygulamasına derhal son verilsin. Emekli maaşları ile dul ve yetim aylıklarının toplu sözleşme yoluyla belirlenmesi için, “Emekli Sendikaları Yasası” çıkarılsın.

6) Emekli yurttaşlara hak ettikleri saygı gösterilsin. Yalnız yaşayan, hasta ve bakıma ihtiyacı olan emekli ve yaşlı yurttaşlar için devlete ait huzurevi sayısı artırılarak, bakım hizmetleri yaygınlaştırılsın.

Türkiye’nin bütün emeklileri birleşin. Emeklilerin yaşadığı sorunların çözümü ve taleplerimizin gerçekleşebilmesi için; tüm emekli sendikaları, emekli dernekleri ve emekli grupları, “hak verilmez alınır, haklar örgütlü mücadele ile kazanılır.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!