reklam
reklam

Diyet Yapanlara 5 Tavsiye. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

4 Ekim 2022 - 02:45

Diyet Yapanlara 5 Tavsiye

Diyet Yapanlara 5 Tavsiye
Son Güncelleme :

16 Ekim 2021 - 11:51

46 views

İnternet kaynaklarında nasıl hızlı bir şekilde kilo verileceği ve forma girileceği konusunda çok fazla bilgi var. Kilo vermek ve kilonuzu korumak için en iyi ipuçlarını arıyorsanız, bu sonsuzmuş gibi görünen tavsiyeler bunaltıcı ve kafa karıştırıcı olabilir. Belli besin grubunu yasaklayan diyetlerden, sadece meyve ve sebze suları içerenlere kadar her gün yeni bir moda diyet ortaya çıkıyor. Sorun şu ki, çok kısıtlayıcı diyetler ve eliminasyon yemek planları büyük olasılıkla kısa süreli kilo kaybıyla sonuçlanacak olsa da, çoğu insan bu diyetleri uzun süre uygulayamaz ve birkaç hafta içinde havlu atmaya başlar. Modaya uygun bir diyet uygulayarak haftada dört, beş kilo kaybetmek cazip gelse de, gerçek şu ki bu tür bir ağırlık kaybı genellikle sağlıksız ve kalıcı değil. sağlıklı ve başarılı kilo kaybının gerçek anahtarı, bireysel ihtiyaçlarınıza uygun ve ömür boyu sürdürebileceğiniz sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir.

İşte diyet yaparken işinizi kolaylaştıracak bazı tavsiyeler.

  1. Lif oranı yüksek gıdalar tüketin.

Sebze, meyve, baklagiller ve tam tahıllı ürünler lif bakımından oldukça zengin besinlerdir. Bazı araştırmalar, basitçe daha fazla lif açısından zengin yiyecekler yemenin kilo vermenize ve kilonuzu korumanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir. Lif alımınızı artırmak için, salatanıza haşlanmış baklagil ekleyebilir, bir öğününüzde yulaf lapası tercih edebilir veya lif açısından zengin ara öğünler yapabilirsiniz.

  1. Beslenmenizde sağlıklı yağlara yer açın.

Yağ, zayıflamaya çalışırken kesilen ilk şey olsa da, sağlıklı yağlar aslında kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Zeytinyağı, avokado, fındık, fıstık, ceviz gibi sağlıklı yağ kaynaklarını tüketmek daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur ve ideal kilo hedefinizde ilerlemenize yardımcı olur.

  1. Dikkat dağınıklığını en aza indirin.

Yemekleri televizyon ya da bilgisayar karşısında tüketmek diyet sabotajı gibi görünmese de dikkatiniz dağılmışken yemek yemek daha fazla kalori almanıza neden olabilir. Potansiyel dikkat dağıtıcı şeylerden uzak bir şekilde yemek masasında yemek yemek, sadece kilonuzu korumanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda sevdiklerinizle bağlarınızı kuvvetlendirmeye de zaman tanır. Akıllı telefonlar, yemek yerken bir kenara koymanız gereken başka bir cihazdır. E-postalar veya Instagram veya Facebook özet akışınızda gezinmek, bir televizyon veya bilgisayar kadar dikkat dağıtıcıdır.

  1. Akıllı alışveriş yapın.

Bir alışveriş listesi oluşturmak ve buna bağlı kalmak, sağlıksız yiyecekleri dürtüsel olarak satın almaktan kaçınmanın harika bir yoludur. Ayrıca, alışveriş listesi yapmanın daha sağlıklı beslenmeye yol açtığı ve kilo vermeyi teşvik ettiği görülmüştür. Markette sağlıksız alışverişleri sınırlamanın bir başka yolu da alışverişe çıkmadan önce sağlıklı bir öğün yemek veya ara öğün yapmaktır. Araştırmalar, aç alışveriş yapanların daha yüksek kalorili, sağlıksız yiyeceklere alma eğiliminde olduğunu göstermiştir.

  1. Kalorinizi içmeyin.

Genellikle kalorili içecekler boş kalori diye tabir ettiğimiz besin değerince düşük yüksek rafine şeker içeren ürünlerdir. Meyveli süt, meyveli soda yerine sadelerini tercih etmeli. Taze meyve suyu da kulağa ne kadar sağlıklı gelse de aslında meyvenin kendisini tüketmek her zaman daha iyi bir tercihtir. Çünkü meyvenin suyunu içtiğimizde daha az vitamin, mineral ve lif almanın yanında, direkt meyve şekeri olan fruktoz tüketildiği için karaciğer yağlanması riskini arttırır ve kan şekerini daha hızlı yükseltir.

reklam
reklam