Depremzedelerin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizin geçirdiği bu zor dönemde hepimiz çok üzgünüz. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor fedakarca. Umuyoruz ki yaralarımızı birlikte sarıp bu günleri de atlatacağız.
Ben de bir diyetisyen olarak depremzedeler nasıl beslenmeli ve bu konuda nelere dikkat edilmeli değinmek istedim.
Büyük ölçekli depremlerin etkilenen insanlar üzerindeki etkileri uzun süreler devam edebiliyor. Daha önce büyük deprem felaketleri yaşayan ülkelere bakıldığında, afet bölgelerinde yaşayan halkın yıllar sonra bile yetersiz beslenmeye dayalı sağlık sorunları ile boğuştuğu görülüyor. Bu durum özellikle bebek ve çocuklarda gelişim bozukluğu olarak ortaya çıkmıştır. Gebeler, emziren anneler ve çocukların öncelikli olarak besin ihtiyaçları bu yüzden karşılanmalı.

Protein ihtiyacı önemli
Birkaç gün boyunca deprem bölgesinde gıda sıkıntısı oldu ve insanların çoğu yetersiz beslenmek durumunda kaldı. Bu da tabi vücutta kas kaybına neden olup iyileşmeyi geciktirebiliyor. Bu yüzden mümkünse süt ürünleri, kırmızı veya beyaz et, bitkisel olarak ise kurubaklagiller gibi protein oranı yüksek besinler tüketmeleri sağlanmalı.

Vitamin ve mineral kaybı için
Taze meyve ve sebzeye erişim de zor olacağı için vitamin ve mineral ihtiyacı maden suyu, sporcu içecekleri ve enerji barlarıyla kısmen sağlanabilir.

Besin alerjilerine dikkat
Depremzedeleri ağırlayan oteller ve yurtlar çölyak, PKU gibi besin alerjisi olan insanları not alıp onlara uygun ürünler için destek alabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!