reklam
reklam

Çevre yolu durdu!. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

4 Aralık 2022 - 19:51

Çevre yolu durdu!

Çevre yolu durdu!
Son Güncelleme :

16 Şubat 2021 - 15:27

162 views

Kestel, Mahmutlar ve Kargıcak bölgesine nefes aldıracak çevre yolu projesi durdu. Ekim 2019 da basına açıklama yapan AK Parti İlçe Başkanı Toklu, ‘2021 yılı sonunda proje tamamlanması hedeflenmektedir’ demişti. Bu gidişat ile çevre yolunun 5-6 yıl daha hizmete açılması mümkün görünmüyor.

Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) Başkanı Gazeteci Mesut İlhan, Çevre yolunun Kestel Karamuar güzergahında incelemelerde bulundu ve buradaki vatandaşlar ile görüştü. Çalışmaların tamamen durduğunu açıklayan vatandaşlar “Ara sıra bir görünürlerdi, şimdi hiç gelmiyorlar” dediler.

İLHAN: SİYASETÇİLERİMİZ NEREDE?

Konuyla ilgili bölge halkından bilgiler alan MAHKOD Başkanı Mesut İlhan, “Siyasetçilerimiz nerede?” diye sordu. İlhan, “Alanya’nın doğu bölgesinin trafiğini büyük derece rahatlatacak olan çevre yolunda çalışmalar durmuş. Alternatif yollara ihtiyaç duyulan ilçede yeni çevreyolunun Oba-Kargıcak geçişine kadar henüz açılmamış olması ve ağır tonajlı araçların hale aynı güzergahı kullanması trafik akışını engelliyor” dedi.

OBA-KARGICAK ARASINDA ÇALIŞMALAR DURDU

İlhan, “Alternatif yeni Çevreyolu Projesi’nin durması, Oba-Kestel-Kargıcak geçişinde ciddi bir araç yoğunluğu yarattığı ve bölge halkının bu trafikten çok rahatsız olduğu biliniyor. 2018 yılı Aralık ayına kadar tamamlanacağı açıklanan yol projesinde çalışmalar Dinek’ten Oba’ya kadar uzanan 3.5 km’lik kısmı tamamlandı. Ancak 12.5 km’lik Kestel-Kargıcak geçişini sağlayan bölüm durdu. Yaklaşık 2 yıldır somut bir gelişmenin yaşanmadığı yolda çalışmaların yeniden ne zaman başlayacak sorusunun cevabını bölge halkı merakla bekliyor” dedi.

TOKLU HEDEF 2021 DEMİŞTİ AMA?

İlhan, “2019 Ekim ayında AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, basına yaptığı açıklamada; ‘Projenin tamamının 2021 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor’ demişti.  Toklu açıklamasında, “Projenin uzunluğu 18 km’dir. Hasbahçe-Kargıcak arasında mevcut sahil yolunun kuzeyinden geçiş sağlayacak, toplam uzunlukları 2×2.683 (5.366 m olan 3 adet çift tüp tünel (Dim, Oba, Mahmutlar Tünelleri) ve Dimçayı geçişinde 400 m uzunluğunda 7 açıklıklı (ardgerme ve eğik askılı) ekstradouze köprü ile birlikte 15 km bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak projelendirilmiştir.400 metre uzunluğunda 7 açıklıklı (ardgerme ve eğik askılı) Dim Koprüsü ve 4 km’lik kesim BSK kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlanmıştır. 2×1.633 m uzunluğunda (toplam 3.265 m) çift tüp Dim Tünelinde çalışmalar devam etmektedir. İş akışında aksamalara sebep olan diğer kurumlara ait enerji ve su isale deplasmanları kamulaştırma ve imar problemlerinin çözümlenmesi durumunda çalışmalar hızlandırılacaktır. Bu aksaklıkların yıl sonuna kadar çözümlenmesi için çalışmalar devam etmektedir. Projenin 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir” açıklamasında bulunmuştu. Görünüyor ki hedef tutturulamadığı gibi çok büyük bir sapma olduğu da görülüyor. Yoldaki çalışmalar böyle giderse 6-7 sene daha Oba ile Kargıcak arasındaki güzergah açılmaz” dedi.

reklam
reklam