ÇELİK ve ÇAKIR

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2009 yılında yerel seçimler esnasında yaşanan kıyasıya mücadelenin bir rövanşı gibiydi geride bıraktığımız hafta yerel basına yansıyan haberler.
Çelik’in “borç ödüyoruz” demecine eski başkan Çakır’dan anında yanıt geldi, “Borç değil, alacak bıraktım”
Bu demeçler gösteriyor ki önümüzdeki süreç kıyasıya bir siyasi mücadeleye sahne olacak. Peki, bu mücadelede kim daha avantajlı? 2009 yerel seçim sürecini yaşamış biri olarak bu günkü tabloyu aşağıdaki şekilde özetleyebilirim.
Çelik, 2009 yerel seçimlerinde Çakır’a göre daha avantajlıydı. Bu tespitimi o tarihlerde de dile getirip Çelik’in seçimi kazanacağı fikrimi çok yakın dostlarımla paylaşmıştım. Çakır’ın en büyük dezavantajı iktidarda olmanın getirdiği yıpranmışlık başta, özellikle esnafların örtülü muhalefetiydi.
Önemli hizmetler yaptı ancak bir toplum mühendisi yaklaşımı sergileyemedi ve kaybetti. O dönem Çelik’in en önemli avantajı ise çekirdek kadrosunun çok iyi olması, inanmışlık ve “halkımı yönetime ortak edeceğim” vaadiydi.
Gelelim bu güne. Öncelikle Çelik ve Çakır dışında birçok partiden aday adayları çıkacağını ve 2014 seçimlerinin bu çerçevede çok çekişmeli geçeceğini düşünüyorum.
Çelik yakın tarihteki bir demecinde “CHP’den yeniden aday olacağını” söylemiş. CHP, Çelik ilişkilerinin çok iyi olduğunu savunamam.
Hâlbuki CHP seçmeni Çelik’i çok çabuk kucaklayıp sevgiyle bağrına basmıştı.
Oluşturulan bu dostluk bağını daha da güçlendirmesi gerekirdi. Önümüzdeki süreçte tekrardan sempatiyi kazanabilir mi bekleyip göreceğiz.
Çakır ise AK Parti’nin milletvekili aday adayıydı ve o gemiyi hiç terk etmedi.
Seçimleri kaybettiği günden bu yana partisinin her kademesinde yer aldı. Gerek ilçe örgütüyle, gerekse Belde örgütüyle olan bağını hiç koparmadı. Önümüzdeki yerel seçimlerde AK Parti’li aday adaylarının içinde en şanslı olanı. Bir aksilik olmazsa bıraktığı yerden mücadeleye devam edecektir.
Çelik, basınla olan diyalogunu bir türlü sağlam bir zemine oturtamadı. Seçim çalışmalarımız sırasında Mahmutlar haber gazetesi Çelik’e sınırsız destek verdi. Her hafta manşetini ona ayırırdı. Seçimlerden sonra bu destek bir süre devam etti ve kesildi. Yarın seçim olsa Mahmutlar basınından Çelik’e açıktan destek verecek bir gazete yok.
Çakır’ın medya ile ilişkileri hep sıcaktı. Alanya’nın önde gelen basın organlarından ve Mahmutlar Post Gazetesi’nden seçim süresince sınırsız destek gördü. O günlerde ki desteğin hala eksiksiz devam ediyor olması kendi hanesine bir artıdır bence.
Çelik, Seçim çalışmalarında kendisine çok önemli destekler veren ekibinden ve beyin takımından uzaklaştı.
Çakır, Belediyedeki görevinden uzaklaştırılan eski basın danışmanını işe aldı ve seçim çalışmalarını yürüttüğü ana kadroyu hala yanında tutuyor.
Hizmet noktasında Çelik’in Çakır’dan çok geride olduğunu düşünmüyorum.
Asfalttan kaldırım çalışmasına, okullardan acil servis binasına birçok kalemde yapılan işleri yakından takip ettim ve biliyorum. Çelik yaptığı hizmetleri olması gerektiği şekilde halka duyuramadı. Propaganda ayağı hep eksik kaldı, çünkü profesyonel bir ekip kuramadı. Yerel basını ve belediyenin resmi yayın organı bülteni kendi lehine kullanamadı.
Çakır, Yaptığı her çalışmayı en az üç aşamada halka duyurdu. 1-Çalışma proje safhasındayken halk toplantıları yaptı. 2- Çalışmaları her kademesinde basın ve belediye bülteni aracılığıyla halka duyurdu. 3- Her proje bittiğinde görkemli açılışlar yaptı.
Çelik’in şuan en önemli avantajı esnafla ilişkilerinin bozulmamış olmasıdır. Bu konuda çok pozitif duyumlarım var.
Çakır vakti geldiğinde önceki seçimlerde kendisine oy vermeyen esnafları tek tek ziyaret edip gönüllerini alır mı bilemiyorum.
Sayın Çakır’la 2009 seçimleri esnasında özellikle basın alanında müthiş bir savaşımız olmuştu. Elbette ki bu demokratik bir yarıştı ve sonrasında bir kez telefonda bir kez de geçtiğimiz yıl yüz yüze görüştük, onun dışında hiçbir diyalogumuz olmadı.
Seçimlerde ve sonrasında bir süre birlikte çalıştığımız Çelik’le de uzun süredir bir diyalogum yok.  Dolayısıyla yaptığım bu değerlendirmeleri halkın içinden biri olarak yaptığımı vurgulamak istiyorum. İlerleyen haftalarda yerel siyasetle ilgili çok önemli bir yazımı daha sizlerle paylaşacağım. Yolunuz mavi olsun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!