reklam
reklam

Beslenme Alışkanlığınızda Fark Yaratacak 8 Madde. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

3 Ekim 2022 - 10:32

Beslenme Alışkanlığınızda Fark Yaratacak 8 Madde

Beslenme Alışkanlığınızda Fark Yaratacak 8 Madde
Son Güncelleme :

14 Ağustos 2021 - 12:41

51 views

Yediğiniz yiyecekler sağlığınızı ve bazı hastalıklara yakalanma riskinizi etkileyebilir.  Daha sağlıklı yiyecekler yemek için bazı günlük alışkanlıklarınızı, ayrıca çevrenizdeki bazı şeyleri değiştirmeniz gerekebilir. Daha sağlıklı beslenmek için büyük değişiklikler yapmanıza gerek yok. Alışkanlıklarınızı aynı anda değiştirmek zorunda da değilsiniz. Küçük hedefler belirlemek ve alışkanlıklarınızı her seferinde biraz değiştirmek en iyisidir. Zamanla, küçük değişiklikler sağlığınızda büyük bir fark yaratabilir.

İşte yeme alışkanlıklarınızda sağlıklı değişiklikler yapmanın bazı yolları:

1.Evde ve işte daha fazla meyve, yarım yağlı süt ürünleri (az yağlı süt ve az yağlı yoğurt), sebzeler ve tam tahıllı yiyecekler bulundurun. Sadece sağlıksız yiyecekleri almak yerine, diyetinize sağlıklı yiyecekler eklemeye odaklanın.

2.Her gün mutfakta veya yemek masasında aile eşliğinde yemek yemeye çalışın. Bu sayede sağlıklı yemekler yemeye odaklanmanız daha kolay olacaktır.

3.Yemeğinizi olabildiğinde kendiniz pişirin, bu sayede enerji ihtiyacınıza uygun öğünler oluşturabilirsiniz. Bunun için sağlıklı bir yemek tarifi kitabından veya internetin sınırsız kaynağından yararlanabilirsiniz. Yemek pişirirken sakız çiğneyin, böylece malzemeyi atıştırmak için istekli olmazsınız.

4.Genellikle iş yerlerinde sağlıklı yemek bulmak zor olduğu için evden öğle yemeği götürmek ve ara öğünler için meyve taşımak sağlıksız yiyecek tüketilmesine engel olabilir. Biraz uğraş gerektirse de alışkanlık edindiğinizde vücudunuza çok büyük bir iyilik yapmış olacaksınız.

5.Atıştırmalıklarınızı paketten yemek yerine bir tabağa koyun. Bu eylem, ne kadar yediğinizi kontrol etmenize son derece yardımcı olur.

6.Öğün atlamayın veya geciktirmeyin ve ara öğünlerinizi planladığınızdan emin olun. Açlık  duygularınızı görmezden gelirseniz, çok fazla yemek yiyebilir veya sağlıksız bir atıştırmalık seçebilirsiniz. Sık sık çok aç hissediyorsanız, yemeğe çok fazla odaklanmanıza neden olabilir.

7.Mümkün oldukça yemeklerinizi başkalarıyla birlikte yiyin. Çok hızlı yemeden, yemeklerinizin tadını çıkararak yemeyi deneyin. Sağlıklı beslenmeyi bir angarya değil, bir zevk haline getirmeye çalışın.

8.Yüksek şekerli içecekler (yüksek şekerli meyve suyu içecekleri dahil) yerine su ve maden suyu için. Suyun tadını beğenmiyorsanız çubuk tarçın, meyve dilimleri ekleyip o şekilde aromalı haliyle içebilirsiniz.

reklam
reklam