Bağışıklık Güçlendirici 6 Besin

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çoğu insan üşüttükten sonra doğrudan C vitamini almaya özen gösterir. Çünkü C vitamininin en bilinen özelliği bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmasıdır. C vitamininin enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Vücudumuz C vitaminini üretemediği veya depolayamadığı için günlük olarak dışardan almamız gerekiyor. Önerilen alım kadınlar için 75 mg, erkekler için ise 90 mg’dır. Ayrıca C vitamininin soğuk algınlığından daha çabuk kurtulmanıza yardımcı olabileceğini, ancak yeni koronavirüse karşı etkili olduğuna dair henüz bir kanıt olmadığını belirtmek isterim.

Turunçgiller

Hemen hemen tüm narenciye meyveleri C vitamini bakımından yüksektir. Çok çeşitli türlerden oluşan turunçgiller hem suyu sıkılıp içilerek hem de yemeklere konarak kolayca tüketilebildiği için çokça tercih edilen meyvelerdir.

Kırmızı Biber

Narenciye meyvelerinin herhangi bir meyve veya sebzeden daha fazla C vitaminine sahip olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Kırmızı biber, portakaldan neredeyse 3 kat daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca zengin bir beta karoten kaynağıdırlar.

Brokoli

Brokoli, vitamin ve minerallerle doludur. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra lif ve diğer birçok antioksidanla dolu olan brokoli, tabağınıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Besin değerlerinin kaybını önlemenin anahtarı ise onu mümkün olduğunca az pişirmek.Ya da daha iyisi, hiç pişirmemek. Araştırmalara göre, besinleri buharda pişirmenin gıdada daha fazla besin maddesi tutmanın en iyi yolu olduğunu göstermiştir.

Sarımsak

Sarımsak dünyadaki hemen hemen her mutfakta bulunan bir gıda. Yemeklere biraz aroma katar ve sağlığımız için olmazsa olmazlardandır. İlk uygarlıklardan beri enfeksiyonlarla savaşmadaki etkisini görüp değerini kabul edilmiş. Sarımsak, arterlerin sertleşmesini de yavaşlatabilir ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğuna dair zayıf kanıtlar vardır. Sarımsağın bağışıklık arttırıcı özellikleri ise allisin gibi kükürt içeren bileşiklerin yoğun konsantrasyonundan geliyor gibi görünüyor.

Zencefil

Zencefil, hastalandıktan sonra birçok kişinin başvurduğu başka bir malzemedir. Zencefil iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir, bu da boğaz ağrısını ve iltihaplı hastalıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Zencefil mide bulantısına da yardımcı olabilir. Zencefil ayrıca kronik ağrıyı azaltabilir ve hatta kolesterol düşürücü özelliklere sahip olabilir.

Ispanak

Ispanak, sadece C vitamini açısından zengin olduğu için değil, aynı zamanda bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini artırabilecek çok sayıda antioksidan ve beta karoten ile dolu olduğu için de bu listede yerini aldı. Brokoli gibi, ıspanak da besin değerlerinin korunması için mümkün olduğunca az pişirildiğinde daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, hafif pişirme, A vitamininin emilmesini kolaylaştırır ve diğer besinlerin bir anti-besin olan oksalik asitten salınmasına izin verir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!