Avrupalılar küsüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahmutlar’da bulunan VİA VİA Emlak işletmecisi Deniz M. Mermer, “Son ikametgah kanunu Avrupalıları küstürdü” dedi.

İkametgah kanunu Avrupalıları küstürüyor açıklamasında bulunan VİA VİA Emlak sahibi Deniz M. Mermer Mahmutlar Post Gazetesi imtiyaz sahibi Mesut İlhan’a yerleşik yabancıların zor durumda olduklarını ve başka bir ülkeye gitmek için çalışmalar başlattıklarını beyan etti.

“HER BİRİ AYDA 1500 EURO HARCIYOR”

Mermer, “Şuana kadar Avrupa’dan özellikle Mahmutlar, Kestel ve Kargıcak Mahallesine 500 Avrupalı aileye kiralık ve satılık konut temininde bulundum.  Bu sayının 100 adeti son bir yıl içinde gerçekleşti. Son çıkan İkametgah yasası Avrupalıları küstürmüş durumda. Vatanları olan kendi ülkelerindeki tüm mal varlıklarını satarak bölgemize yerleşen ikinci vatan olarak ülkemizi seçen en fazlası Alman, Hollandalı ve Belçikalı vatandaşlar emekli maaşları olan en az 1500 Euro’yu bölgemizde harcayarak ekonomiye katkı sağlıyorlar. Bu insanlar şu anda ülkemize ve bölgemize gelmek isteyen çok Avrupalı olmasına rağmen İkametgah izni alamayacaklarından dolayı gelemiyorlar.

“İKAMETLERİ İPTAL EDİLEN AVRUPALILAR VAR”

Bu bölge turizm bölgesidir. Şimdiye kadar burada yaşayan binlerce Avrupalı vatandaş bulunuyor.  Avrupalılar bu yasa ile zor durumda kalıyorlar. Bu yasanın bir an önce yeniden düzenlenmesi hem ülkemize gelir getirmesi dolayısıyla hem de bölgemize katkı için gereklidir. Son zamanlarda bazı duyumlarımız var. Üç yıldır aynı yerde ikamet eden Avrupalı vatandaşlar adres değişikliği nedeniyle ikameti iptal edildi.

“BU YASA TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Dışardan döviz gelsin diye çeşitli çalışmalar, emlak ve turizm fuarları düzenlenirken burada Avrupalılardan mülakat isteniyor. Bu böyle olduğu sürece bölgede Avrupalı kalmaz. Bazı Avrupalı aileler başka ülkelere gitmek için çalışmalara başladılar bile. Göç idaresini bu yasayı tekrar gözden geçirmesi gerekir dedi.

ANAMUR’DA İKAMET KAPANDI

Mahmutlar, Kestel, Kargıcak ve Avsallar Mahallelerinde ikamet kapalı olduğu için bizler ülkemize gelen Avrupalıları Anamur’a yönlendiriyorduk ama şimdi de Anamur da ikametle kapandı.

“HERKES KAFASINA GÖRE ZAM YAPIYOR”

Daire fiyatları orantısız bir şekilde artırıldı. 150-200 Euro’ya karşılıklı kontrat yapılan eşyalı daireler daha sözleşme tarihi dolmadan bütün konut sahipleri %300-400 zam yaptılar. Bunun da araştırılması gerekir. Bizde firma olarak bu sözleşmeleri yapıyoruz ve aracı oluyoruz. Vergi dairesinden gelip beni incelemeye aldılar tek kira kontratına fatura kesmemişiz diye bize 4000 lira ceza yazıldı. Kestiğimiz faturayı bulduk ve itiraz ettik. Ödediğimiz Ceza geri ödenir mi bilmem. Firma olarak yıllardır her sattığım daireye ve kiraya verdiğim daireye fatura kestik. Bizler Fatura keserken bölgede çok kaçak Rus ve Arap asıllı Emlakçı var. Hepsi kaçak bunların denetlenmesini istiyoruz. Vergi dairesi Memurları tapuya dairesine gidip baksınlar kaç tane Türk Emlakçı var, kaç tane yabancı araştırsınlar.

Bizim AB ülkeleriyle şimdiye kadar hiç sorunumuz olmadı ama şimdi neydi belli olmayan kişileri doldurdular silahla adam vurmalar, her türlü kavgaları görüyoruz. Biz yine AB ülkeleriyle yaşadığımız eski günlere dönmek istiyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!