ARABASI OLANA YENİ KARAR: YAPTIRMAYANLAR 10 BİN LİRA CEZA ÖDEYECEK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hava kirliliğini önlemek amacıyla hayata geçirilen bu uygulama, 81 ilde milyonlarca sürücüyü doğrudan ilgilendiriyor.

Türkiye genelinde hava kirliliği ile mücadele kapsamında başlatılan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDS), 81 ilde etkinlik gösteriyor.

Sürücülerin egzoz muayenesini yaptırmaması durumunda uygulanacak olan 9 bin 943 TL cezasıyla ilgili detaylar ortaya çıktı.

Hava kirliliğini azaltma hedefi doğrultusunda başlatılan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES), 81 ilde uygulanmaya başlandı ve denetimler titizlikle devam ediyor. Türkiye genelinde zorunlu kılınan bu uygulama, daha yeşil, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre oluşturmayı amaçlıyor.

EGEDES sistemi, egzoz muayenesi yaptırmamış araçları tespit ederek trafik akışını engellemeden denetliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, egzoz muayenesi yaptırmayan araç sahiplerini takip etmeye devam ediyor.

ZAM GELDİ

2023 yılı için egzoz emisyon ölçümü yaptırmamanın getirdiği idari para cezası, başlangıçta 6 bin 275 lira iken, bu rakamın yeniden değerleme oranı yüzde 58,46 olarak belirlenmesiyle birlikte 9 bin 943 TL’ye yükseldi.

Aynı aracın, yönetmeliklerle belirlenen emisyon standartlarına aykırı bir durum oluşturması durumunda ise ödenecek ceza miktarı 19 bin 897 liraya çıkacak.

Egzoz Gazı Emisyon Yetki Belgesi’ne sahip olan ancak yetkilendirme sonrasında ilgili yönetmelikle belirlenen şartları kaybeden ve bu durum tespit edilen kişilere, ölçüm faaliyetine devam etmeleri veya belirlenen teknik ve kurallara uymamaları durumunda 39 bin 797 lira ceza uygulanacak.

 

Ayrıca, yapılan yeni düzenlemeler çerçevesinde belge olmaksızın emisyon ölçümü gerçekleştirenler, belgelerde tahrifat yapanlar ve sahte belge düzenleyenlere karşı ise 79 bin 611 lira cezai işlem uygulanacak.

EGEDES NEDİR?

EGEDES (Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi), Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen bir projedir ve Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi’nin kısaltmasıdır.

Bu proje, geçtiğimiz günlerde ülke genelinde 81 il için hayata geçirildi. EGEDES, özellikle egzoz muayenesi yaptırmamış araçların tespiti amacıyla kullanılmaktadır. Sistem, egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmamış araçları birkaç saniye içinde tespit edebilmektedir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!